MiPBP Kartuzy
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Noc
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Noc
Piękne i nowoczesne wnętrza
Piękne i nowoczesne wnętrza
Wypożyczalnia dla Dzieci. Miejsce spotkań
Wypożyczalnia dla Dzieci. Miejsce spotkań
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Dzień
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Dzień
Bogaty księgozbiór Biblioteki
Bogaty księgozbiór Biblioteki
Otwarcie Dworca Integracyjnego
Otwarcie Dworca Integracyjnego
Łączenie sztuk. Zespół muzyczny
Łączenie sztuk. Zespół muzyczny
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Dzień 2
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Dzień 2
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne 2
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne 2
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne 3
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne 3
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach

Aktualności

Dziś jest 22.01.2025

"Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” - 3. warsztaty

Dnia 26 września 2024 r. odbyły się trzecie warsztaty w ramach projektu: „Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” z zakresu „Edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży” w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025”. Organizatorem konkursu jest Województwo Pomorskie.

Projekt skierowany jest do grupy dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat z sołectwa Kiełpino, ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, dietetyki, uprawiania sportu; ma także rozwinąć umiejętności manualne oraz artystyczne uczestników, ponadto umożliwić integrację lokalnego środowiska i pozwolić dzieciom i młodzieży spędzić kreatywnie czas w bibliotece w filii w Kiełpinie. Potrzeba realizacji projektu wynikała z obserwacji stylu życia dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie coraz częściej spędzają czas wolny w świecie wirtualnym, spożywając przy tym nadmierną ilość żywności przetworzonej. Po lekcjach pozbawieni są często kontaktu bezpośredniego z rówieśnikami. Natychmiastowym efektem zajęć jest organizacja warsztatów i powstanie prac plastycznych oraz wernisaż tychże prac. Efektem długoterminowym jest nabycie i utrwalenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, prowadzenia zdrowego stylu życia oraz poszerzenia wiedzy na temat kultury kaszubskiej.

W pierwszej części warsztatów odbyło się spotkanie z panią Pauliną Wieczorek, dietetyczką, właścicielką Poradni Dietetycznej w Kiełpinie. Zaproszony gość namacalnie pokazał uczestnikom, jakie mamy rodzaje owoców morza. Omówione zostały jadalne mięczaki, skorupiaki i głowonogi. Do tej pierwszej grupy zaliczają się ostrygi, omułki, przegrzebki, ślimaki oraz małże, a do tej drugiej – kraby, homary, langusty, pająki morskie oraz krewetki. Pani dietetyk przekazała uczestnikom projektu, że owoce morza są produktami o wysokiej wartości odżywczej. Są produktami wysokobiałkowymi o jednocześnie niskiej zawartości kalorii, tłuszczu całkowitego i tłuszczów nasyconych. Przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, głównie za sprawą wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega 3, poprawiają pracę tarczycy oraz układu nerwowego.   Dodatkowo omawiany temat został uzupełniony  wykładem „Dlaczego owoce morza są zdrowe i dlaczego warto je spożywać, czym różnią się od owoców i warzyw”.

Druga część warsztatów to część artystyczna, która poprowadziła Justyna Pająk-Gąska. Zajęcia poświęcone były szkole haftu słupskiego i funkcjonującemu w nim kolorowi granatowemu. Dzieci i młodzież, poprzez prezentację multimedialną, zostali wprowadzeni w tematykę tej szkoły haftu która jest najmłodszą na Kaszubach. Powstała na Ziemi Słupskiej dzięki Hugonie Ostrowskiej-Wójcik, etnografowi oraz dwójce artystów plastyków Dorocie Sikorskiej-Łaźny i Mieczysławowi Łaźny. Nawiązuje ta szkoła do dziedzin rękodzieła: zdobień mebli i ceramiki pierwszej części spotkania. W szkole słupskiej nie odnajdzie się motywu serca, jak to ma miejsce w innych szkołach. Szkoła ta stała się namacalnym znakiem przynależności tego obszaru Pomorza do Kaszub. Dzieci malowały techniką malarstwa akwarelowego na specjalnym papierze do tej techniki przeznaczonym.

Na kolejne warsztaty zapraszamy już w najbliższy czwartek – 3 października br.- o godz. 17:00 do Filii bibliotecznej w Kiełpinie.

 

„Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” - 2. warsztaty

Dnia 19 września 2024 r. odbyły się drugie warsztaty w ramach projektu: „Żyj zdrowo i różnokolorowo z siedmiobarwnym haftem kaszubskim” z zakresu „Edukacji prozdrowotnej dla dzieci i młodzieży” w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025”. Organizatorem konkursu jest Województwo Pomorskie.

Projekt skierowany jest do grupy dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat z sołectwa Kiełpino, ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, dietetyki, uprawiania sportu; ma także rozwinąć umiejętności manualne oraz artystyczne uczestników, ponadto umożliwić integrację lokalnego środowiska i pozwolić dzieciom i młodzieży spędzić kreatywnie czas w bibliotece w filii w Kiełpinie.

W pierwszej części warsztatów odbyło się spotkanie ze sportowcem Panem Arkadiuszem Makurat, Strongmanem, który specjalizuje się w podnoszeniu ciężarów, laureatem licznych zawodów w Polsce i Europie, obecnie jest trenerem i założycielem Klubu Weightlifting Kiełpino, gdzie prowadzi sekcję dla młodzieży. Pan Arek opowiedział beneficjentom projektu jak wyglądają kulisy sportu, jak wyglądają treningi oraz przygotowania do zawodów. Ważnym elementem spotkania był wykład pt.: „Jakie są wartości odżywcze wody i dlaczego warto ją pić, ograniczając spożycie innych napojów dostępnych w sklepach”. Młodzież dowiedziała się, że warto pić wodę, nawadniać się po zajęciach wychowania fizycznego, a unikać wszelkich napojów słodzonych i energetycznych.

Druga część warsztatów to część artystyczna, która poprowadziła Justyna Pająk-Gąska. Zajęcia poświęcone były szkole haftu żukowskiego i funkcjonującemu w nim kolorowi niebieskiemu. Dzieci i młodzież, poprzez prezentację multimedialną, zostali wprowadzeni w tematykę tej szkoły haftu. Przybliżono sylwetki Jadwigi i Zofii Ptach oraz ich ciotki Marianny Okoniewskiej, która pobierała nauki haftu od ostatnich zakonnic, które zostały w zakonie w Żukowie po jego kasacie. Po wprowadzeniu merytorycznym, beneficjenci projektu przystąpili do tworzenia pracy techniką pasteli suchych i olejnych z wykorzystaniem specjalistycznych kredek dla plastyków. Tematyka prac obejmowała kroplę wody, aby utrwalić informacje pozyskane w pierwszej części spotkania.

Na kolejne warsztaty zapraszamy już w najbliższy czwartek – 26 września br.- o godz. 17:00 do Filii bibliotecznej w Kiełpinie.

Partnerzy Biblioteki