MiPBP Kartuzy
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Noc
Piękne i nowoczesne wnętrza
Wypożyczalnia dla Dzieci. Miejsce spotkań
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Dzień
Bogaty księgozbiór Biblioteki
Otwarcie Dworca Integracyjnego
Łączenie sztuk. Zespół muzyczny
Biblioteka na Dworcu Integracyjnym (I p). Dzień 2
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne 2
Animacja kultury na Rynku. Plenery artystyczne 3

Aktualności

Dziś jest 26.01.2022
Konkursy

Starosta Kartuski oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach we współpracy z bibliotekami gminnymi z powiatu kartuskiego zapraszają do udziału w konkursach: "Kartuskie legendą malowane – konkurs plastyczny" oraz "Kartuskie legendą pisane – konkurs literacki".

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSÓW

Konkurs literacki dla dzieci

Konkurs plastyczny dla dzieci

Regulaminy konkursów

Oświadczenie prawnego opiekuna  uczestnika konkursu literackiego

Oświadczenie prawnego opiekuna uczestnika konkursu plastycznego

Oświadczenie pełnoletniego uczestnika konkursu literackiego

WIZYTA STUDYJNA

                                                            WIZYTA       STUDYJNA

            16 czerwca 2021 roku, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, pracownicy Działu Instrukcyjno-Szkoleniowego z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku  zorganizowali pierwszy wyjazd studyjny dla dyrektorów i instruktorów z bibliotek publicznych województwa pomorskiego. Na spotkanie z Dyrektorem Jarosławem Zalesińskim dotarli przedstawiciele bibliotek z powiatów: bytowskiego, chojnickiego, gdańskiego, kościerskiego, malborskiego, nowodworskiego, słupskiego, starogardzkiego, tczewskiego i wejherowskiego – łącznie 25 osób. Oprócz Dyrektorów bibliotek powiatowych byli też uczestnicy projektu „Daj się złapać w sieć ;)! zintegrowana sieć bibliotek na Pomorzu”. Celem wyjazdu było odwiedzenie  dwóch bibliotek z powiatu kartuskiego, które w ostatnim czasie zyskały nowoczesne oblicze, po przeniesieniu ich siedzib do nowych budynków. Pierwszym celem wspólnej podróży była  główna siedziba Biblioteki Samorządowej w Żukowie, znajdująca się w  Starym Spichlerzu. Po  wnętrzach placówki oprowadziła nas Pani Dyrektor Natalia Langa.
              Kolejna instytucja to Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach, która ulokowana jest w budynku Dworca Integracyjnego. Obie biblioteki mogą pochwalić się nowoczesnymi wnętrzami dostosowanymi do potrzeb współczesnego czytelnika z zachowaniem elementów charakterystycznych dla regionu Kaszub. Pani Dyrektor Kazimiera Socha z wielką pasją i zaangażowaniem opowiedziała o tworzeniu projektu nowoczesnej biblioteki i jego realizacji. Była to ścieżka trudna i wyboista, lecz zdecydowanie warta wysiłku. Za nowoczesny dizajn Biblioteki w Kartuzach odpowiada dr. hab. Jan Sikora, twórca takich miejsc jak: Stacja Kultura w Rumi oraz Mediateka w Sopocie „Sopoteka”. Kolory, kształty i materiały mebli, ozdób czy wnętrz nawiązują do kultury i tradycji Kaszub. Prezentacja przestrzeni obejmowała przestronną wypożyczalnię wraz z czytelnią usytuowaną na antresoli, wypożyczalnię dla dzieci oraz gabinet dyrektora. Siedziba ta idealnie nadaje się do promocji czytelnictwa, rozwoju kultury, zdobywania wiedzy oraz do zabawy. Jest to miejsce otwarte na każdego czytelnika, który może, za sprawą wrzutni znajdującej się w holu dworca, zwrócić książki nawet poza godzinami otwarcia biblioteki. Na koniec tej krótkiej wizyty studyjnej, dzięki uprzejmości Starosty Kartuskiego – Bogdana Łapy oraz Burmistrza Kartuz - Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, każdy uczestnik wyjazdu otrzymał upominek zawierający wydawnictwa dotyczące Kartuz oraz gadżety regionu kaszubskiego.
           Cieszymy się, że udało nam się spotkać w większej grupie, porozmawiać oraz zainspirować, co umożliwiła nam wizyta w bibliotece w Żukowie oraz w Kartuzach. To była wspaniała okazja, by wrócić z nową energią i dalej pracować dla rozwoju czytelnictwa na Pomorzu.

Martyna Tymrowska

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku im. Josepha Conrada – Korzeniowskiego

Dział Instrukcyjno-Szkoleniowy

 

Informacja

UWAGA!!!!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna wprowadza działania mające na celu minimalizację ryzyka zarażenia i rozpowszechniania się koronawirusa SARS-CoV-2, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju w konsultacji z Państwową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną

INFORMACJE OGÓLNE

 

1. Biblioteka czynna  od poniedziałku do piątku w godzinach 900 - 1700 oraz w pierwszą i ostatnią sobotę każdego miesiąca  w godz. 8:00-14:00.

2. W celu wypożyczenia lub zwrotu książek prosimy o wcześniejsze telefoniczne lub mailowe umówienie wizyty na wyznaczoną godzinę, aby uniknąć kolejek oraz złożenie zamówienia, np. na podstawie katalogu on-line.

Zachęcamy do korzystania z dostępnych zasobów e-booków w Legimi, kod dostępu przekazujemy telefonicznie lub mailowo.

 tel. Wypożyczalnia dla Dorosłych     58  685 15 38

      e-mail: w.dorosli@biblioteka.kartuzy.pl

tel.  Wypożyczalnia dla Dzieci           58 685 15 34

      e-mail: w.dzieci@biblioteka.kartuzy.pl

 

3. Czytelnik przychodzący do Biblioteki musi być wyposażony w maseczkę ochronną i zachowywać 2 metrowy dystans.

4. Następnie należy podejść do środka dezynfekującego i starannie zdezynfekować dłonie

5. Chcąc wypożyczyć książkę, audiobook lub czasopismo należy wejść do wypożyczalni i zwrócić się do bibliotekarza.

6. Na holu kartuskiej Biblioteki jednocześnie mogą przebywać max 3 osoby.

7. Czas pobytu czytelnika w Bibliotece należy skrócić do minimum.

8. Czytelnik nie ma możliwości korzystania w Bibliotece z komputerów i pracy na miejscu!

Dla wspólnego bezpieczeństwa użytkowników i pracowników, bardzo prosimy o dostosowanie się do nowych warunków funkcjonowania kartuskiej Biblioteki

Kulturalno-literackie wtorki w kartuskiej Bibliotece

    

Zachowując trwałość miejsc świadczenia usług społecznych w ramach projektu "Klub Integracji Społecznej", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach ul. Dworzec 4 83-300 Kartuzy zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach pt.: "Kulturalno-literackie wtorki w kartuskiej Bibliotece".

Zajęcia adresowane będą do osób 60+ i odbywać się będą w każdy pierwszy wtorek  miesiąca w godz. od 10:00  do  12:00.

Celem warsztatów będzie aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturalnym, wzrost poczucia własnej wartości i jakości życia związanej z umiejętnością korzystania z zasobów kulturalnych, promocja obszarów zrewitalizowanych oraz rozwój integracji społecznej lokalnego środowiska.

Tematyka zajęć będzie obejmować:

- zajęcia integrujące, aktywizujące i rozwijające kreatywność,

- zajęcia tematyczne i regionalne na bazie zasobów kartuskiej Biblioteki,

- wycieczki tematyczne w obrębie miasta i miejsc zrewitalizowanych,

- spotkania z ciekawymi osobami związanymi z życiem kulturalnym miasta.

Warsztaty będą realizowane w ciągu 3 lat od zakończenia projektu (lata 2021-2023) i odbywać się będą zgodnie z reżimem sanitarnym w grupach 5-osobowych.

UWAGA!

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są pod numerami tel. (58) 685 15 32, (58) 685 15 38.

Trwałość projektu (pobierz)