Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach

Dziś jest 26.04.2024

Wspomnienie o Stanisławie Zielińskim

25 kwietnia przypada kolejna rocznica śmierci Stanisława Zielińskiego, poety i malarza, mieszkańca Kartuz, animatora kultury i miłośnika sztuki szczególnie związanego z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną.

Wspomnienie o Stanisławie Zielińskim

Marta Goluch, e-book

Marta Goluch – poetka, autorka tekstów piosenek, wokalistka, dziennikarka jazzowa, absolwentka dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, we wrześniu 2022 roku z wyróżnieniem obroniła pracę licencjacką, której recenzenci przyznali ocenę celującą. Aktualnie studentka drugiego roku wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki          w Gdańsku oraz kursantka Akademii Menedżerów Muzycznych w Warszawie.

W 2019 zadebiutowała poetyckim tomem „ludzie to Słowa” (Wydawnictwo ANAGRAM), w 2021 roku ukazała się jej EP-ka „ZIELONO MI”. Pod koniec tego roku ukaże się drugie wydawnictwo poetki „poemozje”. Dwukrotna stypendystka Stypendium Kulturalnego Gminy Kartuzy, dwukrotna stypendystka Stypendium Prezesa Rady Ministrów, trzykrotna stypendystka Stypendium Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

W swojej twórczości często nawiązuje do Kartuz, w których się wychowała i rodzinnego Gdańska, w którym się urodziła. Po wydaniu debiutanckiego tomu poezji pt. „ludzie to Słowa” dzięki uzyskanemu wsparciu w postaci Stypendium Kulturalnego Gminy Kartuzy          w 2019 roku, przyszedł czas na kontynuacje poetyckich i prozatorskich poczynań Marty Goluch – autorki z Kaszub, która poprzez swój debiut wydany przez warszawskie wydawnictwo ANAGRAM, dojrzała do krajowej rangi poetów. Po trzech latach, czyli okresie bujnym      w życiowe metamorfozy, postanawia podzielić się z czytelnikami kolejną, po czułym na metafory debiucie, pozycją literacką.

Przedstawiamy Państwu pierwszą część „poemozji” w formie e-booka. Jest to zbiór zarówno poezji w postaci wolnej i białej, jak również znamiennego dla artystki gatunku – poemozji – poetyckich reportaży z mijanych miejsc, czy w czasie pandemii – z domu, a także nowe rozdanie w postaci piosenek, które w tym czasie stały się jej bliskie. Autorka już zapowiada kontynuację.

e-book dostępny tutaj

Marta Goluch, e-book

Dzień Kolejarza

25 listopada obchodzimy Dzień Kolejarza. Z tej okazji w przestrzeni kartuskiego Dworca Integracyjnego została urządzona stała ekspozycja dotycząca niezwykle bogatej historii stacji PKP w Kartuzach. To wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego oraz kartuskiej Biblioteki. Zapraszamy do czytania oraz oglądania.

Kulturalno-literackie wtorki w kartuskiej Bibliotece

Zachowując trwałość miejsc świadczenia usług społecznych w ramach projektu "Klub Integracji Społecznej", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach ul. Dworzec 4 83-300 Kartuzy zaprasza na warsztaty pt.: "Kulturalno-literackie wtorki w kartuskiej Bibliotece".

Zajęcia adresowane są do osób 60+ i odbywają się w każdy pierwszy wtorek  miesiąca w godz. od 10:00  do  12:00.

Celem warsztatów jest aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturalnym, wzrost poczucia własnej wartości i jakości życia związanej z umiejętnością korzystania z zasobów kulturalnych, promocja obszarów zrewitalizowanych oraz rozwój integracji społecznej lokalnego środowiska.

Tematyka zajęć obejmuje:

- zajęcia integrujące, aktywizujące i rozwijające kreatywność,

- zajęcia tematyczne i regionalne na bazie zasobów kartuskiej Biblioteki,

- wycieczki tematyczne w obrębie miasta i miejsc zrewitalizowanych,

- spotkania z ciekawymi osobami związanymi z życiem kulturalnym miasta.

Warsztaty realizowane są w ciągu 3 lat od zakończenia projektu (lata 2021-2023).

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są pod numerami tel. (58) 685 15 32, (58) 685 15 38.

Trwałość projektu (pobierz)