MiPBP Kartuzy
Kontakt
Dziś jest 26.01.2022

Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów


Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach
Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów
ul. Dworzec 4, 83-300 Kartuzy

Budynek Dworca Integracyjnego, I piętro

tel. 58 685 15 32

e-mail: gromadzenie@biblioteka.kartuzy.pl

Godziny otwarcia:

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 8:00 - 16:00


Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów został reaktywowany w kartuskiej Bibliotece 1 września 2000 roku. stało się to po 24 latach. Do obowiązków działu należy zakup nowości wydawniczych, opracowanie księgozbioru według haseł przedmiotowych i uniwersalnej klasyfikacji dziesiętnej UKD. Każdą książkę przydziela sie do poszczególnych filii bibliotecznych gminy i powiatu kartuskiego (ogółem 18 placówek).

Dział dokonuje również selekcji, ubytkowania księgozbioru, przeprowadza skontrum (spis kontrolny książek), prowadzi inwentarze księgozbioru w programie komputerowym PATRON. Dodatkowo dokonuje opracowań czasopism.


Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów prowadzi również zawartość fachowych czasopism bibliotecznych, tworząc metodyczną kartotekę form pracy z czytelnikiem. Zawiera ona tematy: bibliografie, biografie, fotografie, imprezy, lekcje biblioteczne, konkursy, pogadanki, wystawy, które najczęściej przedstawiane są w formie gotowych scenariuszy przydatnych nauczycielom i bibliotekarzom.

Poza tym pracownicy tego działu uczestniczą w przygotowaniu wystaw, spotkań, imprez kulturalnych oraz promocji książek.


Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków.


Na fotografiach poniżej: tak wyglądał Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów przed 5 września 2018 roku. Dzisiaj zdjęcia te są już historyczne.