Dziś jest 28.03.2024

Dzień Kolejarza

Dzisiaj (25 listopada) obchodzimy Dzień Kolejarza. Z tej okazji w przestrzeni kartuskiego Dworca Integracyjnego została urządzona stała ekspozycja dotycząca niezwykle bogatej historii stacji PKP w Kartuzach. To wspólna inicjatywa Urzędu Miejskiego oraz kartuskiej Biblioteki. Zapraszamy do czytania oraz oglądania.

Burmistrz Kartuz oraz Dyrektor Biblioteki w Kartuzach składają serdeczne podziękowania kolejnym osobom, które przekazały pamiątki po kartuskich kolejarzach:
- Pani Jadwidze Koszowskiej, córce kolejarza Waleriana Littwitza, uczestnika (jako kolejarz w Kartuzach) wojny obronnej 1939 r.,
- Pani Jolancie Jackowskiej, synowej Henryka Miotka, wieloletniego zawiadowcy stacji PKP w Kartuzach, pasjonata kolejnictwa, szczególnie zasłużonego dla kartuskiej kolei,
- Pani Marii Pisarek, córce dra Henryka Kotowskiego, kierownika Rejonowej Przychodni Lekarskiej PKP w Kartuzach,
- Panu Witoldowi Blokowi, pracownikowi firmy „Konsal”.

Organizacja ekspozycji była możliwa przede wszystkim dzięki pani Jolancie Jackowskiej, która przekazała na własność Biblioteki wiele archiwalnych fotografii związanych z historią kolei w stolicy Kaszub, jak również Księgę Pamiątkową Stacji PKP w Kartuzach, którą spisał i zilustrował dr Henryk Kotowski.
Dodać należy, że niezwykle przydatny dla organizatorów wystawy był maszynopis pracy autorstwa Jerzego Cisłaka "Dzieje Stacji PKP w Kartuzach" z 1993 roku (w zbiorach kartuskiej Biblioteki).