Kontakt
Dziś jest 19.07.2018

Mirachowo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach Filia w Mirachowie
ul.Kartuska 16

83-329 Mirachowo
tel. (58) 685-56-69
e-mail: mirachowo@biblioteka.kartuzy.pl

 

Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa 11:00-16:00
piątek 10.00 – 15.00

 

Biblioteka Publiczna w Mirachowie powstała w 1957 r. Jednak już w roku 1909 w Mirachowie działało Towarzystwo Czytelni Ludowych, którego zbiory liczyły 1.896 woluminów, a zanim została utworzona Biblioteka, funkcjonowały tu punkty biblioteczne.Pierwszą Bibliotekarką była p. Zofia Fudyna, a później p. Ewa Żurawicz do 1979 r. Od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 2005 placówkę prowadziła p.Maria Damps. Od 2006r. biblioteką kieruje p. Katarzyna Damps.

Pierwsze lokum Biblioteki to pokoik w budynku, w którym mieściła się Gromada, sklep, 2 klasy lekcyjne, ośrodek zdrowia i sala taneczna – obecnie budynek p. Langi przy ulicy Pocztowej. W 1966 r. została oddana do użytku nowa szkoła ”Tysiąclatka” i Biblioteka została przeniesiona do lokalu Szkoły Podstawowej. Nastąpiło połączenie biblioteki szkolnej i publicznej. Ten stan trwał do września 1979 r. kiedy to został rozdzielony księgozbiór szkolny i publiczny. Od stycznia 1980 r. Biblioteka została przeniesiona do mieszkania prywatnego p. Augustyna Okroja – obecnie ul. Wejherowska. Tam funkcjonowała do października 1983 r., po czym została przeniesiona do mieszkania p. Marii Damps przy ul. Kartuskiej 16 i znajduje się tam do chwili obecnej. Biblioteka przez wszystkie lata swojej działalności była jedyną placówką kulturalną na terenie swojego działania i dlatego od samego początku najważniejszym zadaniem było i jest jak najlepsze zaspokojenie potrzeb czytelniczych i kulturalnych środowiska.
Biblioteka organizuje różne konkursy, zgaduj zgadule, przygotowuje przedstawienia teatralne, wystawki, kursy gotowania, makrami itp. Od 1995 r. odbywają się zajęcia dla dzieci szkolnych w czasie ferii zimowych pod hasłem „Ferie w Bibliotece”. Od pięciu lat w miesiącach jesienno – zimowych odbywaja się spotkania dla mieszkańców z twórcami naszego regionu, osobami reprezentującymi różne zawody np. rzecznikiem praw konsumenta, zielarką, kuratorem sądowym, kosmetyczką, masażystką itp. Spotkania mają na celu ułatwienie nam życia codziennego oraz kulturalne spędzenie wolnego czasu. Atmosfera tych spotkań jest niesamowita. Jest lekarstwem na stres. Przy bibliotece powstał zespół kabaretowy „Kunsztowne karno”, który swoimi humorami rozwesela środowisko, a przy tym promuje kaszubszczyznę. Placówka w Mirachowie zorganizowała także piknik integracyjny dla mieszkańców i miłośników Ziemi Mirachowskiej pod hasłem „Na trzeźwo i po kaszubsku”.

Biblioteka gromadzi i udostępnia swoje zbiory:

- księgozbiór podręczny i encyklopedie popularne i tematyczne, leksykony, słowniki
językowe i tematyczne, albumy
- księgozbiór popularnonaukowy z różnych dziedzin
- literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych
- czasopisma
Ogółem księgozbiór placówki liczy 8880 woluminów (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.).

Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków, która dostępna jest w siedzibie instytucji na I piętrze budynku - pokój 17 (Kartuzy, ul. Gdańska 15).