MiPBP Kartuzy
Kontakt
Dziś jest 25.07.2024

Mirachowo

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach

Filia w Mirachowie, ul. Kartuska 16, 83-329 Mirachowo

tel. (58) 685 56 69

e-mail: mirachowo@biblioteka.kartuzy.pl


Godziny otwarcia:

poniedziałek, środa 11:00 - 16:00
piątek 10.00 - 15.00

 

Biblioteka Publiczna w Mirachowie powstała w 1957 r. Jednak już w roku 1909 w Mirachowie działało Towarzystwo Czytelni Ludowych, którego zbiory liczyły 1 tys. 896 woluminów. Zanim została tu utworzona Biblioteka, funkcjonowały w Mirachowie punkty biblioteczne.

Pierwszą Bibliotekarką była p. Zofia Fudyna, zaś później p. Ewa Żurawicz (do 1979 r.). Od 1 stycznia 1980 do 31 grudnia 2005 r. placówkę prowadziła p. Maria Damps. Od 2006 Biblioteką kierowała p. Katarzyna Damps, następnie ponownie p. Maria Damps. Obecnie bibliotekarzem w Mirachowie jest p. Jolanta Kowalkowska (od 2022 r.).


Pierwsze lokum Biblioteki to pokoik w budynku, w którym mieściła się Gromada, sklep, 2 klasy lekcyjne, ośrodek zdrowia i sala taneczna – obecnie budynek p. Langi przy ulicy Pocztowej.

W 1966 r. została oddana do użytku nowa szkoła Tysiąclatka, więc Biblioteka została przeniesiona do lokalu Szkoły Podstawowej. Nastąpiło połączenie biblioteki szkolnej i publicznej. Stan ten trwał do września 1979 r., kiedy to został rozdzielony księgozbiór szkolny i publiczny.


W styczniu 1980 r. Biblioteka została przeniesiona do mieszkania prywatnego p. Augustyna Okroja, obecnie ul. Wejherowska. Tam funkcjonowała do października 1983 r., po czym została przeniesiona do mieszkania p. Marii Damps przy ul. Kartuskiej 16 (i znajduje się tam do chwili obecnej).

Biblioteka przez wszystkie lata działalności była jedyną placówką kulturalną w Mirachowie i dlatego od samego początku najważniejszym jej zadaniem było jak najlepsze zaspokojenie potrzeb czytelniczych i kulturalnych środowiska.


Biblioteka organizuje różne konkursy, zgaduj zgadule, przygotowuje przedstawienia teatralne, wystawki, kursy gotowania, makrami itp.

Od 1995 r. odbywają się tu zajęcia dla dzieci szkolnych w czasie ferii zimowych pod hasłem Ferie w Bibliotece. Od pięciu lat w miesiącach jesienno-zimowych odbywają się w Filii w Mirachowie spotkania dla mieszkańców z twórcami naszego regionu, osobami reprezentującymi różne zawody np. rzecznikiem praw konsumenta, zielarką, kuratorem sądowym, kosmetyczką, masażystką itp.


Przy Bibliotece powstał zespół kabaretowy Kunsztowne karno, który swoim humorem rozwesela środowisko, przy tym promuje kaszubszczyznę.

Placówka w Mirachowie zorganizowała także piknik integracyjny dla mieszkańców i miłośników Ziemi Mirachowskiej pod hasłem Na trzeźwo i po kaszubsku.


Biblioteka gromadzi i udostępnia swoje zbiory:


księgozbiór podręczny i encyklopedie popularne i tematyczne, leksykony, słowniki językowe i tematyczne, albumy;

księgozbiór popularnonaukowy z różnych dziedzin;

literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.


Ogółem księgozbiór placówki liczy 8 tys. 880 woluminów (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.).


Partnerzy Biblioteki