Kontakt
Dziś jest 19.07.2018

Wypożyczalnia dla Dzieci

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. J. Żurakowskiego w Kartuzach

ul. Gdańska 15    (parter budynku, pokój 3)
83-300 Kartuzy
tel. (58) 681-15-15 wew.23
e-mail: w.dzieci@biblioteka.kartuzy.pl

Godziny otwarcia:

poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 1000-1700
środa 1000-1600

Historia

Początki Wypożyczalni dla Dzieci sięgają przełomu lat 1948-1950. Placówka mieściła się przy ul. Kościuszki 22. W roku 1951 biblioteka została przeniesiona do budynku mieszczącego się przy ul. 1 Maja 11. Po trzech latach, z chwilą otrzymania statusu Biblioteki Powiatowej, oddział otrzymał nazwę Biblioteki Dziecięcej. Natomiast w 1960 roku Biblioteka Dziecięca otrzymała od władz miasta lokal przy ul. Gdańskiej 15. Założycielem Wypożyczali dla Dzieci był Wadim Lincow, a pierwszą bibliotekarką była Pani Maria Pontus. W 1993 roku zapoczątkowano nową formę pracy kulturalno-oświatowej, którą był ”Teatr przy stoliku”. Spotkania przygotowywali czytelnicy z Dziecięcego Aktywu Bibliotecznego. W 2000 r. z inicjatywy ówczesnej dyrektor Mirosławy Lehman powstał Punkt Książki Mówionej, który jest jedynym takim punktem w powiecie kartuskim.

Księgozbiór Wypożyczalni dla Dzieci wynosi 7460 vol., odwiedzin odnotowano 2776, a wypożyczeń ogółem 3285 (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.).

Działalność kulturalno-oświatowa
W 2010 roku Wypożyczalnia dla Dzieci przystąpiła do projektu realizowanego przez WiMBP w Gdańsku pt.: ”Rok cały z tradycjami”. W związku z projektem odbyło się kilka warsztatów bibliotecznych dla dzieci, gdzie poprzez ciekawe zajęcia zachęcano młodszych czytelników do czytania książek oraz pogłębiano wiedzę na temat tradycyjnych świąt obchodzonych w naszym kraju. Wspólnie witano ’’Pierwszy dzień wiosny na Kaszubach”, poczyniono przygotowania do ”Dnia Matki” oraz przeprowadzono ”Grzybobranie na dywanie”. Podczas spotkania podsumowującego projekt kartuską Bibliotekę odwiedził Kazimierz Szymeczko. 

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. Odbyły się warsztaty biblioteczne mające na celu uczczenie postaci wybitnego Polaka, konkursy oraz zabawa literacko-muzyczna, gdzie gościem specjalnym była Pani Anna Wołoczecka.

W 2011 roku z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyły się zajęcia dla dzieci pt. ”Dawno, dawno temu… - bajkomania dla wnucząt”. Następnie oddział dla dzieci zorganizował ”Ferie 2011 w krainie przygody i fantazji”. W trosce o zdrowie naszych małych czytelników odbyły się zajęcia, o tym jak nie dać się chorobom - ”A psik! W bajce i nie tylko” oraz inne ciekawe tematycznie spotkania. Ponadto odbyło się spotkanie z Tomaszem Trojanowskim i zorganizowano konkurs z wiedzy o Florianie Ceynowie.

Rok 2012 był bogaty w kolejne zajęcia dla dzieci. Zrealizowano projekt czytelniczy ”Zimowe okazje na nasze fantazje”. Ferie zimowe upłynęły na obcowaniu z książką i zabawie. Odbyło się przedstawienie ”Kłótnia Wróżek”. W związku z 630. rocznicą powstania osady Kartuzy, zorganizowano konkurs literacki oraz imprezę czytelniczą, której gościem specjalnym był Pan Edward Miłosz – kolejarz i mieszkaniec Kartuz. Przeprowadzono konkurs z wiedzy o Januszu Korczaku, konkurs plastyczny oraz konkurs literacki. Warto nadmienić, iż zorganizowano również spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem – autorem powieści sensacyjno-przygodowych.

W roku 2013, jak w latach poprzednich, odbyły się zajęcia podczas ferii zimowych. Zorganizowano zajęcia dla przedszkolaków o tematyce jesiennej a późnej zimowej. Ponadto w ramach obchodów roku Tuwima, odbyły się zajęcia biblioteczne dla najmłodszych czytelników. Zrealizowano także zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci pt.: ”Każdy z nas jest wyjątkowy”, w ramach których ogłoszono konkurs dla uczestników. Odbyło się również spotkanie z Panią Agnieszką Frączek.

Rok 2014 w kartach historii zapisał się równie ciekawie. Na początku roku odbyło się skontrum księgozbioru. Następnie odbyły się zajęcia zimowe dla dzieci. W marcu dotychczasowy pracownik Wypożyczalni – Pani Elżbieta Antkiewicz zakończyła pracę w kartuskiej placówce, po 13 latach owocnej i intensywnej współpracy z czytelnikami. Z dniem 1 kwietnia Pani Ela rozpoczęła pracę w Filii MiP BP w Kiełpinie. Od dnia 10 marca tymczasowe zastępstwo w Wypożyczalni dla Dzieci objęła Pani Anna Szmytke – Pracownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Pani Ania zajęła się przygotowaniem księgozbioru do przeprowadzki, która miała miejsce w sierpniu. W dniu 1 sierpnia nowy pracownik Biblioteki – Emilia Pakur rozpoczęła pracę w Wypożyczalni dla Dzieci. Od 8 września na czytelników czekało już nowe jasne, przytulne i przestrzenne pomieszczenie. Ściany przyozdobione zostały wizerunkami znanych postaci z bajek i powieści, m.in. znajdziemy tu uśmiechniętego Franklina zachęcającego dzieci do czytania książeczek oraz głównego bohatera powieści fantastycznej - Harry’ego Pottera. W nowym pomieszczeniu znajduje się także kącik dla Dzieci, gdzie mali czytelnicy mogą mile spędzić czas i przygotować rysunki, aby upiększyć wnętrze Wypożyczalni.  Po wrześniowej ”przeprowadzce” odbyły się zajęcia dla przedszkolaków o tematyce jesiennej.

W 2015 roku tradycyjnie zorganizowano dla dzieci zajęcia podczas ferii zimowych. Były lekcje biblioteczne dla dzieci ze Szkoły Podstawowej oraz dla przedszkolaków z kartuskich przedszkoli. Odbyły się też ”Wiosenne spotkania z Reksiem”. Nowością, która pojawiła się w Wypożyczalni dla Dzieci to teatrzyk kamishibai, gdzie dzieci w ciekawy i dotąd nieznany sposób poznają losy Kotki Milusi.

Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków, która dostępna jest w siedzibie instytucji na I piętrze budynku - pokój 17 (Kartuzy, ul. Gdańska 15).