MiPBP Kartuzy
Kontakt
Dziś jest 19.03.2024

Wypożyczalnia dla Dzieci

Wypożyczalnia dla Dzieci

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach

ul. Dworzec 4, 83-300 Kartuzy

Budynek Dworca Integracyjnego, I piętro

tel. 58 685 15 34

e-mail: w.dzieci@biblioteka.kartuzy.pl

Poniedziałek              900   -   1700

Wtorek                      900   -  1700

Środa                        1100  -  1900

Czwartek                    900  - 1700

Piątek                        900  -  1700 

W soboty biblioteka czynna wg harmonogramu dostępnego na stronie głównej w godz. 800-1300




Zamówienia na publikacje książkowe i materiały biblioteczne prosimy składać telefonicznie: 58 685 15 34 lub e-mailowo na dres: w.dzieci@biblioteka.kartuzy.pl.


Zapraszamy grupy przedszkolne do udziału w warsztatach on-line organizowanych w Wypożyczalni dla Dzieci tel. 58 685 15 34.


Wypożyczone zbiory biblioteczne można zwracać do wrzutni/trezora umieszczonego w holu Dworca Integracyjnego przy schodach prowadzących do Biblioteki.

Wypożyczalnia dla Dzieci

HISTORIA

Początki Wypożyczalni dla Dzieci sięgają przełomu lat 1948-1950. Placówka mieściła się przy ul. Kościuszki 22. W roku 1951 biblioteka została przeniesiona do budynku mieszczącego się przy ul. 1 Maja 11. Po trzech latach, z chwilą otrzymania statusu Biblioteki Powiatowej, oddział otrzymał nazwę Biblioteki Dziecięcej. Natomiast w 1960 roku Biblioteka Dziecięca otrzymała od władz miasta lokal przy ul. Gdańskiej 15.

Założycielem Wypożyczali dla Dzieci był Wadim Lincow, zaś pierwszą bibliotekarką była p. Maria Pontus. W 1993 roku zapoczątkowano nową formę pracy kulturalno-oświatowej, którą był Teatr przy stoliku. Spotkania przygotowywali czytelnicy z Dziecięcego Aktywu Bibliotecznego.

W 2000 r. w Wypożyczalni powstał Punkt Książki Mówionej, który jest jedynym takim punktem w powiecie kartuskim.


Wypożyczalnia dla Dzieci

Księgozbiór Wypożyczalni dla Dzieci wynosi 7 tys. 460 vol., odwiedzin odnotowano 2 tys. 776, zaś wypożyczeń ogółem 3 tys. 285 (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.).

W 2010 roku Wypożyczalnia dla Dzieci przystąpiła do projektu realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Conrada w Gdańsku pn. Rok cały z tradycjami. W związku z projektem odbyło się kilka warsztatów bibliotecznych dla dzieci, gdzie poprzez ciekawe zajęcia zachęcano młodszych czytelników do czytania książek oraz pogłębiano wiedzę na temat tradycyjnych świąt obchodzonych w naszym kraju. Wspólnie witano pierwszy dzień wiosny na Kaszubach, poczyniono przygotowania do Dnia Matki oraz przeprowadzono „Grzybobranie na dywanie”. Podczas spotkania podsumowującego projekt, kartuską Bibliotekę odwiedził Kazimierz Szymeczko.

Rok 2010 został ogłoszony Rokiem Chopinowskim. Odbyły się w Wypożyczalni dla Dzieci warsztaty biblioteczne mające na celu uczczenie postaci wybitnego Polaka, konkursy oraz zabawa literacko-muzyczna, gdzie gościem specjalnym była p. Anna Wołczecka.


W 2011 roku z okazji Dnia Babci i Dziadka w Wypożyczalni odbyły się zajęcia dla dzieci pt. Dawno, dawno temu… – bajkomania dla wnucząt. Następnie Wypożyczalnia zorganizowała Ferie 2011 w krainie przygody i fantazji. W trosce o zdrowie naszych małych czytelników odbyły się zajęcia o tym, jak nie dać się chorobom pn. A psik! W bajce i nie tylko. Ponadto odbyło się w Wypożyczalni spotkanie z Tomaszem Trojanowskim, zorganizowano też konkurs z wiedzy o Florianie Ceynowie.

Rok 2012 był bogaty w kolejne zajęcia dla dzieci. Zrealizowano projekt czytelniczy Zimowe okazje na nasze fantazje. Ferie zimowe upłynęły na obcowaniu z książką i zabawie. Odbyło się przedstawienie Kłótnia Wróżek. W związku z 630. rocznicą powstania osady Kartuzy, zorganizowano konkurs literacki oraz imprezę czytelniczą, której gościem specjalnym był p. Edward Miłosz – kolejarz i mieszkaniec Kartuz. Przeprowadzono konkurs wiedzy o Januszu Korczaku, konkurs plastyczny oraz konkurs literacki. Warto nadmienić, że zorganizowano również spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem, autorem powieści sensacyjno-przygodowych.


Wypożyczalnia dla Dzieci

W roku 2013, tak jak w latach poprzednich, odbyły się zajęcia w czasie ferii zimowych. Zorganizowano je dla przedszkolaków (o tematyce jesiennej, późnej zimowej). Ponadto w ramach obchodów roku Tuwima odbyły się zajęcia biblioteczne dla najmłodszych czytelników. Zrealizowano także zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci pn. Każdy z nas jest wyjątkowy, w ramach których ogłoszono konkurs. Nie zabrakło spotkania z p. Agnieszką Frączek.

Na początku roku 2014 w Wypożyczalni odbyło się skontrum księgozbioru. W marcu dotychczasowy pracownik Wypożyczalni, p. Elżbieta Antkiewicz, zakończył pracę w kartuskiej placówce (po 13 latach owocnej i intensywnej współpracy z czytelnikami). 1 kwietnia p. Elżbieta rozpoczęła pracę w Filii w Kiełpinie. 10 marca tymczasowe zastępstwo w Wypożyczalni dla Dzieci objęła p. Anna Szmytke, pracownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

Pani Ania zajęła się przygotowaniem księgozbioru do przeprowadzki do nowego pomieszczenia w „Kaszubskim Dworze”, która miała miejsce w sierpniu. 1 sierpnia zatrudniona została jako bibliotekarz w Wypożyczalni p. Emilia Pakur.

Po wrześniowej przeprowadzce odbyły się zajęcia dla przedszkolaków o tematyce jesiennej.

W 2015 roku tradycyjnie zorganizowano dla dzieci zajęcia podczas ferii zimowych. Były lekcje biblioteczne dla dzieci ze szkół podstawowych oraz dla przedszkolaków z kartuskich przedszkoli. Odbyły się też Wiosenne spotkania z Reksiem. Nowością, która pojawiła się w Wypożyczalni dla Dzieci, był teatrzyk kamishibai.

Obecnie Wypożyczalnia znajduje się w osobnym, pięknie urządzonym pomieszczeniu na I piętrze Dworca Integracyjnego w Kartuzach, przy ul. Dworzec 4.


Na fotografiach poniżej: tak wyglądała kartuska Wypożyczalnia dla Dzieci przed 5 września 2018 roku. Dzisiaj zdjęcia te są już historyczne.

Partnerzy Biblioteki