MiPBP Kartuzy

Dziś jest 24.06.2021
Kulturalno-literackie wtorki w kartuskiej Bibliotece

Zachowując trwałość miejsc świadczenia usług społecznych w ramach projektu "Klub Integracji Społecznej", dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach ul. Dworzec 4 83-300 Kartuzy zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach pt.: "Kulturalno-literackie wtorki w kartuskiej Bibliotece".

Zajęcia adresowane będą do osób 60+ i odbywać się będą w każdy pierwszy wtorek  miesiąca w godz. od 10:00  do  12:00.

Celem warsztatów będzie aktywizacja osób zagrożonych wykluczeniem społeczno-kulturalnym, wzrost poczucia własnej wartości i jakości życia związanej z umiejętnością korzystania z zasobów kulturalnych, promocja obszarów zrewitalizowanych oraz rozwój integracji społecznej lokalnego środowiska.

Tematyka zajęć będzie obejmować:

- zajęcia integrujące, aktywizujące i rozwijające kreatywność,

- zajęcia tematyczne i regionalne na bazie zasobów kartuskiej Biblioteki,

- wycieczki tematyczne w obrębie miasta i miejsc zrewitalizowanych,

- spotkania z ciekawymi osobami związanymi z życiem kulturalnym miasta.

Warsztaty będą realizowane w ciągu 3 lat od zakończenia projektu (lata 2021-2023) i odbywać się będą zgodnie z reżimem sanitarnym w grupach 5-osobowych.

UWAGA!

Zgłoszenia na warsztaty przyjmowane są pod numerami tel. (58) 685 15 32, (58) 685 15 38.

Bezpłatna Wyprawka Czytelnicza dla każdego przedszkolaka.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” ruszyła w naszej placówce oraz Filii w Kiełpinie i Mirachowie.

Najwyższy czas przygotować się na długie jesienne wieczory i popołudnia, podczas których nie powinno zabraknąć dobrej książki – dla rodzica i dla dziecka.  Warto zatem udać się do Biblioteki, gdzie na każdego Małego Czytelnika w wieku przedszkolnym czeka wyjątkowa Wyprawka Czytelnicza przygotowana przez Instytut Książki.

Wyprawka Czytelnicza

• Książka „Pierwsze czytanki dla…”  – to starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat.
  • Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z  nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji.
  • Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.

Dlaczego warto odwiedzić z dzieckiem bibliotekę?

• Dziecko może poznać ważne miejsce na mapie dzieciństwa – bibliotekę –  i dzięki temu w pełni stać się uczestnikiem życia kulturalnego.
  • Biblioteki oferują nie tylko bezpłatny dostęp do książek, ale też szeroką ofertę kulturalną, dzięki czemu tak dzieci, jak i rodzice mogą wziąć udział w rozmaitych zajęciach, warsztatach i wydarzeniach przygotowanych przez bibliotekarzy.
  • Wizyta w bibliotece uczy dziecko samodzielności, podejmowania własny wyborów i odpowiedzialności za wypożyczoną książkę.

Pamiętajcie, że miłość do czytania jest prezentem na całe życie!                GALERIA

Zajęcia on-line

Wypożyczalnia dla Dzieci zaprasza do korzystania z oferty zajęć on-line. Spotkania odbywają się przy pomocy aplikacji Microsoft Teams.

Przygotowaliśmy dla Państwa dane do logowania oraz instrukcję krok po kroku, jak się zalogować. W celu umówienia spotkania zapraszamy do kontaktu telefonicznego 58 685 15 34

Zakup wyposażenia do nowej siedziby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach - podsumowanie

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach od sierpnia 2018 roku prowadzi działalność w nowo wybudowanym budynku Dworca Integracyjnego w Kartuzach. Powierzchnia użytkowa Biblioteki wynosi 525 m2. Nowa lokalizacja jest przestrzenią obejmującą : Wypożyczalnię dla Dorosłych połączoną z Czytelnią oraz Wypożyczalnią multimediów, Wypożyczalnię dla Dzieci połączoną z Wypożyczalnią czytaków, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, kącik prasy, stanowiska komputerowe oraz pomieszczenia administracyjno - biurowe, socjalne oraz magazyny. Dzięki windzie, całodobowemu monitoringowi i wyeliminowaniu barier architektonicznych jest to przestrzeń bezpieczna i przyjazna, przede wszystkim dla osób starszych i niepełnosprawnych.