MiPBP Kartuzy

Dziś jest 23.05.2022
Spotkanie autorskie

Dnia 6 maja br. odbyło się spotkanie z Pawłem Huelle, autorem ważnych powieści, które wpisały się do kanonu polskiej kultury.

Paweł Huelle to "prozaik, poeta, scenarzysta i dramaturg. Jego twórczość, bogata pod względem tematycznym i formalnym, wiąże się zawsze z Gdańskiem – "małą ojczyzną". Autor tomiku wierszy, absolwent Wydziału Filologii Polskiej w Gdańsku. Tam też pracował jako dziennikarz w Biurze Informacji Prasowej "Solidarności", wykładowca uniwersytecki, redaktor, dyrektor Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej, a ostatnio jako felietonista "Gazety Wyborczej". Huelle jako pisarz odniósł ogromny sukces i uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami"(Źródło: https://culture.pl/pl/tworca/pawel-huelle).

Gośćmi specjalnymi spotkania byli Państwo Krystyna i Stefan Chwinowie - prof. Stefan Chwin oraz p. Paweł Huelle to już legendarne i niezwykle ważne postaci polskiej literatury, podobnie p. Krystyna Chwin, która jest aktualnie jedną z najważniejszych polskich poetek.

Spotkanie z p. Pawłem Huelle poprowadził Paweł Pytka.

Wystawa druków z XIX i początków XX w.

Z okazji Tygodnia Bibliotek Wypożyczalnia dla Dorosłych przygotowała wystawkę druków z XIX i początków XX w.
Tę niezwykłą kolekcję można podziwiać  w godzinach pracy Biblioteki. Pobierz

Książki w języku ukraińskim
Spotkanie z Wojciechem Bonowiczem
Dnia 4 kwietnia br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach oraz Szkole Podstawowej im. gen. Józefa Wybickiego w Staniszewie odbyły się spotkania: "Dobro i prawda w obliczu wojny" oraz "Etyka dobra, piękna i wolności we współczesnej edukacji".

Gościem był Wojciech Bonowicz. Jak podaje strona  https://culture.pl/pl/tworca/wojciech-bonowicz zaproszony gość "ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię "Tischner" (2001) oraz tom wierszy "Pełne morze" (2007, więcej...). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia (2007) za wyżej wymieniony zbiór". W. Bonowicz to jeden z ważniejszych polskich intelektualistów. Znawca biografii oraz filozofii Ks. Józefa Tischnera.
Szczegóły:

Spotkania zrealizowano w partnerstwie z ZKiW w Brodnicy Górnej.
Rozmowy poprowadził Paweł Pytka.