MiPBP Kartuzy

Dziś jest 02.10.2022
Wokół ludowego łabędzia

W czwartek 22 września w Kiełpinie odbyły się szóste zajęcia w ramach projektu pn. Wokół ludowego łabędzia – cykl międzypokoleniowych zajęć rozwijających dla mieszkańców sołectwa Kiełpino.

Kolejne spotkanie już w najbliższy czwartek, 29 września, także o godzinie 17:00.

Zapraszamy.

Wokół ludowego łabędzia

W miniony czwartek 15 września w Kiełpinie odbyły się piąte zajęcia w ramach projektu pn. Wokół ludowego łabędzia – cykl międzypokoleniowych zajęć rozwijających dla mieszkańców sołectwa Kiełpino.

Kolejne spotkanie już w najbliższy czwartek, 22 września, także o godzinie 17:00.

Wokół ludowego łabędzia

W miniony czwartek 8 września w Kiełpinie odbyły się czwarte zajęcia w ramach projektu

Kolejne spotkanie już w najbliższy czwartek, 15 września, także o godzinie 17:00.

Janusz Żurakowski

108 lat temu, 12 września 1914 roku, urodził się Janusz Żurakowski -

Patron Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach od 2010 r.

Wniósł ważny wkład w promocję Kartuz na Kanadyjskich Kaszubach.

Ambitny, pracowity, zdeterminowany, odpowiedzialny, rozważny, błyskotliwy, nieustraszony, skromny. Unikał rozgłosu i splendoru. Zawsze robił więcej niż od niego oczekiwano.

Napisał autobiografię pt. Nie tylko o lataniu, wydaną w 2002 r. przez Polski Fundusz Wydawniczy w Kanadzie, na kartach której podsumował swoje bogate życie żołnierza, lotnika i osadnika. Jest autorem nieopublikowanych dotąd dzienników.

Bohater Obrony Polski 1939. Bohater Bitwy lotniczej o Wielką Brytanię 1940.

Weteran II wojny światowej. Pułkownik pilot Wojska Polskiego, squadron leader (major) Royal Air Force w Wielkiej Brytanii.

Ważna postać lotnictwa angielskiego w czasie wojny i lotnictwa kanadyjskiego w okresie powojennym.

Rozsławił Polskę w Anglii i Kanadzie jako doskonały pilot myśliwski – początkowo żołnierz, następnie w okresie Zimnej Wojny z ZSRR znany pilot doświadczalny i legendarny pilot akrobatyczny.

Posiadał zarówno umiejętności pilotażu, jak i rozległą wiedzę techniczną na temat wszelkiego rodzaju samolotów.

Obecnie w Europie uznawany za jednego z najlepszych pilotów doświadczalnych i akrobatycznych wszech czasów.

Przyczynił się do postępu technologicznego światowego lotnictwa w okresie jego dynamicznego rozwoju.

Wielokrotnie przekraczał ustalone limity osiągów konstruktorskich samolotów – bił rekordy szybkości i wysokości maszynami do tego nieprzystosowanymi, z pełnym uzbrojeniem.

Zyskał sławę i uznanie w wolnym świecie w okresie po II wojnie światowej – mniej znany za „Żelazną kurtyną” z powodu swojej przynależności do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Upamiętniony pod koniec życia pomnikiem przez mieszkańców Barry’s Bay w Kanadzie, patron parku tamże.

Bohater pogłębionej biografii autorstwa Billa Zuka pt. Janusz Żurakowski. Legenda przestworzy, wydanej w 2004 r. przez Wydawnictwo Dolnośląskie – tłumaczenie z języka angielskiego. Bohater innych publikacji w języku angielskim, m.in. Marka Kusiby pt. Janusz Żurakowski. From Avro Arrow to Arrow Drive, Toronto 2003.

Kawaler Orderu Virtutti Militari (Krzyż Srebrny nr 8488/1943 – klasa V; najwyższe polskie odznaczenie wojenne)

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych – 1941 za Bitwę o Anglię, dwukrotnie 1943 – po raz trzeci odebrał odznaczenie z rąk generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Odznaczony Medalem Lotniczym.

Ordery, odznaczenia, tytuły, wyróżnienia brytyjskie i kanadyjskie (w tym najwyższe z możliwych w lotnictwie kanadyjskim):

Mentioned in a dispatch for distinguished service (wyróżnienie angielskie za wybitną służbę, czterokrotnie), British Star 1939-1945, British Air Crew Europe Star, British Defence Medal 1939-1945, King’s Commendation for Valuable Service in the Air (za wybitną służbę w RAF) – 1948, Awarded the McKee Throphy – 1959, Canadian Aviation Hall of Fame Inductee – 1973, James Floyd Award – 1990, „Pioneer in Canadian Aviation” – The Western Canada Aviation Museum – 1996,  Awarded the Queen’s Jubilee Medal for significant contribution to Canada – 2003.

Członek Honorowy Międzynarodowego Stowarzyszenia Pilotów Doświadczalnych – jako jedyny Polak i Kanadyjczyk (2000).

W 1996 r. Mennica Kanadyjska wydała srebrną monetę 20-dolarową z wizerunkiem Królowej Elżbiety II oraz Janusza Żurakowskiego.