Kontakt
Dziś jest 19.07.2018

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. J. Żurakowskiego w Kartuzach

ul. Gdańska 15
83-300 Kartuzy
tel. (58) 681-15-15 wew.22
e-mail: w.dorosli@biblioteka.kartuzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek  9:00 - 19:00
wtorek, czwartek, piątek  9:00-17:00
środa - 10:00-16:00
sobota - 9:00-14:00

 

 

Historia

W 1945 roku, z inicjatywy i pod kierownictwem Wadima Lincowa, powstała biblioteka z wypożyczalnią w budynku przy ul. Jeziornej 18. Była to pierwsza biblioteka w sieci bibliotek powiatowych. W dniu jej otwarcia 25 czerwca 1945 roku, księgozbiór składał się z 223 woluminów, z którego korzystało 68 czytelników. Kolejne lata przyniosły dalszy i systematyczny wzrost księgozbioru i czytelników. Z dniem 15 maja 1948 r. bibliotekę przeniesiono do lokalu przy ul. Kościuszki 22. Po roku 1949 kartuska placówka otrzymała rangę powiatowej. W 1951 Biblioteka otrzymała nowe pomieszczenie przy ul. 1 Maja 11. Pod tym adresem służyła swoim czytelnikom 42 lata tj. do lutego 1993 roku. W maju 1993 r. biblioteka zmieniła swoją siedzibę. Została przeniesiona do budynku przy ul. Gdańskiej 15, gdzie działa do dnia dzisiejszego. Wypożyczalnia dla Dorosłych zajmuje 3 pomieszczenia, które łącznie zajmują powierzchnię ponad 80 m2. W 1994 roku odświeżono pomieszczenia, a w 2008 przeprowadzono remont generalny Wypożyczalni. Wymieniono podłogi, położono nową wykładzinę, odmalowano ściany i odnowiono regały. Wyremontowane pomieszczenie prezentuje się efektownie i estetycznie zachęcając do odwiedzin.
W 2013 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych zaszły kolejne korzystne zmiany. Zakupiono nowe meble i ladę biblioteczną. Nowe sprzęty poprawiły funkcjonalność i uatrakcyjniły pomieszczenia Biblioteki.

Księgozbiór
Wypożyczalnia dla Dorosłych dysponuje bogatym księgozbiorem dla młodzieży i dorosłych. Jest to zarówno literatura piękna, w tym lektury szkolne i systematycznie uzupełniane nowości oraz literatura naukowa i popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy m.in. prawa i administracji, nauk ścisłych, humanistycznych, społeczno - ekonomicznych. Dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się literatura pamiętnikarska, biografie, powieści obyczajowe, historyczne, fantastyka, kryminały. Zbiory te gromadzone są zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników i ofertą wydawniczą.

Obecny księgozbiór Wypożyczalni liczy 26 114 woluminów, wypożyczenia ogółem wyniosły 17 313. Najliczniejszą grupą, wśród zarejestrowanych czytelników, stanowią osoby pracujące (577 czytelników) /stan na dzień 30 czerwca 2017 r./

Komputeryzacja
Użytkownicy Wypożyczalni dla Dorosłych od 2010 roku mogą korzystać z katalogu on-line na stronie internetowej Biblioteki (http://95.51.223.75:8080/Opac4/). Od stycznia 2012 r. Wypożyczalnia uruchomiła komputerowy system wypożyczania. Zmiany w procesie automatyzacji Biblioteki przyniosły szereg udogodnień dla czytelnika, a także dla pracowników biblioteki. Program PATRON dał możliwość przeglądania katalogów w Internecie, sprawdzenia stanu konta bibliotecznego przez stronę internetową.
W 2004 roku Wypożyczalnia otrzymała komputer z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w ramach programu IKONKA. Zapewniło to czytelnikom bezpłatny dostęp do Internetu.

Działalność kulturalno-oświatowa
Wypożyczalnia dla Dorosłych aktywnie współpracuje z różnymi instytucjami na terenie Kartuz, m.in. ze szkołami gimnazjalnymi, średnimi, z Kartuskim Centrum Kultury, z Biblioteką Pedagogiczną. Z myślą o młodzieży prowadzimy lekcje biblioteczne, które mają duże znaczenie w pozyskiwaniu nowych czytelników. Organizujemy również konkursy plastyczne, literackie, wieczorki poetycko-muzyczne, wystawki tematyczne i okolicznościowe. Ważnym wydarzeniem jest konkurs poświęcony patronowi Biblioteki Januszowi Żurakowskiemu pt.: „Czy znasz życie i działalność Janusza Żurakowskiego - patrona MiPBP im. J. Żurakowskiego w Kartuzach”. Dotychczas odbyły się trzy edycje konkursu, w którym brali udział uczniowie z kartuskich szkół średnich.

Tradycją Wypożyczalni jest prezentowanie wystawek rocznicowych i tematycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Książek Zakazanych. Zaprezentowano książki znajdujące się w zbiorach Biblioteki, które w wielu krajach były lub są do dziś objęte zakazem publikowania i wypożyczania. Ciekawym pomysłem na rozwiązanie problemu listy książek, które warto zakupić do Biblioteki oraz poleconych przez czytelników, było Drzewko Książkowe.

Czytelnicy Wypożyczalni aktywnie uczestniczą w życiu Biblioteki. Przykładem współpracy było zorganizowanie wieczorku poetycko-muzycznego, którego bohaterką była poetka, mieszkanka Kartuz pani Bożena Gniado.

W 2011 roku pracownice Wypożyczalni brały udział w lokalnym programie Telewizji Teletronik pt.: ”Książka Tygodnia”. Tematem rozmów były książki, po które warto sięgnąć a także nowości wydawnicze.

Pracownice Wypożyczalni zajmują się również naprawą i renowacją księgozbioru bibliotecznego.

Dyskusyjny Klub Książki
Dnia 18 kwietnia 2007 roku zainaugurował swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki. DKK działają w ramach ogólnopolskiego, wieloletniego programu Instytutu Książki „Tu Czytamy”, promującego czytelnictwo. Do Klubu można się zgłosić w każdej chwili, nie trzeba nawet przeczytać omawianej książki, żeby wziąć udział w spotkaniu. Spotkania nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany. Stanowią okazję do poznania nowych ludzi, autorów i książek. Klubowicze mogą porozmawiać ze swoimi ulubionymi pisarzami, podczas licznych spotkań autorskich organizowanych w ramach DKK. Dotychczas Bibliotekę odwiedzili m.in. Jacek Dehnel, Stefan Chwin, Hanna Cygler, Marek Krajewski, Romuald Koperski, Jacek Hugo-Bader, Andrzej Pilipiuk. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie literackie, pt.: „Kobiety pióra i pazura”- panel literacki w którym wzięło jednocześnie udział 8 polskich pisarek (Małgorzata Warda, Hanna Cygler, Joanna Jodełka, Manula Kalicka, Lucyna Olejniczak, Maria Ulatowska, Anna Zgierun –Łacina, Magdalena Zimniak). Wydarzenie było prawdziwą ucztą dla miłośników literatury kobiecej. Interesujące były również spotkania autorskie ze znanym reportażystą i dziennikarzem Jackiem Hugo-Baderem oraz z Andrzejem Pilipiukiem -autorem popularnych tytułów literatury fantastycznej. Do ciekawych imprez należało spotkanie integracyjne Klubu z Kartuz i Stężycy.Do Klubu należy 25 osób, a na spotkania przychodzi do 14 osób. Klubowicze aktywnie uczestniczą w życiu Biblioteki.


Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków, która dostępna jest w siedzibie instytucji na I piętrze budynku pokój 17 (Kartuzy, ul. Gdańska 15).