Wypożyczalnia dla Dorosłych
Wypożyczalnia dla Dorosłych, Czytelnia Popularnonaukowa, Wypożyczalnia Multimediów
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach
ul. Dworzec 4, 83-300 Kartuzy
Budynek Dworca Integracyjnego, I piętro
tel. 58 685 15 38
e-mail:czytelnia@biblioteka.kartuzy.pl
Poniedziałek 900 - 1700
Wtorek 900 - 1700
Środa 900 - 1700
Czwartek 900 - 1700
Piątek 900 - 1700
W soboty biblioteka czynna wg harmonogramu dostępnego na stronie głównej w godz. 800-1300
Zamówienia na publikacje książkowe i materiały biblioteczne prosimy składać telefonicznie: 58 685 15 38 lub e-mailowo na dres: w.dorosli@biblioteka.kartuzy.pl
Zachęcamy też do korzystania z darmowej dla naszych czytelników bazy e-booków na platformie Legimi.
Kody dostępu należy odebrać osobiście w Wypożyczalni dla Dorosłych z kartą czytelnika.
Wypożyczone zbiory biblioteczne można zwracać do wrzutni/trezora umieszczonego w holu Dworca Integracyjnego przy schodach prowadzących do Biblioteki.
HISTORIA
W 1945 roku, z inicjatywy i pod kierownictwem Wadima Lincowa, powstała Biblioteka z wypożyczalnią w budynku przy ul. Jeziornej 18. Była to pierwsza biblioteka w sieci bibliotek powiatowych. W dniu jej otwarcia, 25 czerwca 1945 roku, księgozbiór składał się z 223 woluminów, z którego korzystało 68 czytelników.
Kolejne lata przyniosły dalszy i systematyczny wzrost księgozbioru i czytelników. Z dniem 15 maja 1948 r. Bibliotekę przeniesiono do lokalu przy ul. Kościuszki 22.
Po roku 1949 kartuska placówka otrzymała rangę powiatowej. W 1951 Biblioteka otrzymała nowe pomieszczenie przy ul. 1 Maja 11. Pod tym adresem służyła swoim czytelnikom 42 lata, tj. do lutego 1993 roku.
W maju 1993 r. Biblioteka zmieniła swoją siedzibę. Została przeniesiona do budynku przy ul. Gdańskiej 15, gdzie działała do 5 września 2018 r. (obecnie znajduje się na I piętrze Dworca Integracyjnego, ul. Dworzec 4). Wypożyczalnia dla Dorosłych zajmowała w „Kaszubskim Dworze” trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 80 m2. W 1994 roku odświeżono je, zaś w 2008 r. przeprowadzono w nich remont generalny: wymieniono podłogi, położono nową wykładzinę, odmalowano ściany i odnowiono regały.
W 2013 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych zaszły kolejne korzystne zmiany. Zakupiono nowe meble i ladę biblioteczną. Nowe sprzęty poprawiły funkcjonalność i uatrakcyjniły pomieszczenia Biblioteki.
5 września 2018 r. Wypożyczalnia rozpoczęła działalność, wspólnie z Czytelnią, na I piętrze Dworca Integracyjnego. Nowy budynek wyposażono w nowe meble, komputery i inny sprzęt. Była to zmiana rewolucyjna.
Wypożyczalnia dla Dorosłych dysponuje bogatym księgozbiorem dla młodzieży i dorosłych. Jest to zarówno literatura piękna, w tym lektury szkolne i systematycznie uzupełniane nowości, oraz literatura naukowa i popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy, m.in. prawa i administracji, nauk ścisłych, humanistycznych, społeczno-ekonomicznych.
Dużym zainteresowaniem czytelników cieszy się literatura pamiętnikarska, biografie, powieści obyczajowe, historyczne, fantastyka, kryminały. Zbiory te gromadzone są zgodnie z zapotrzebowaniem czytelników i ofertą wydawniczą.
Obecny księgozbiór Wypożyczalni liczy 26 tys. 114 woluminów, wypożyczenia ogółem wyniosły 17 tys. 313. Najliczniejszą grupą, wśród zarejestrowanych czytelników, stanowią osoby pracujące (577 czytelników: stan na dzień 30 czerwca 2017 r.).
Użytkownicy Wypożyczalni dla Dorosłych od 2010 roku mogą korzystać z katalogu on-line na stronie internetowej Biblioteki. Od stycznia 2012 r. Wypożyczalnia uruchomiła komputerowy system wypożyczania. Zmiany w procesie automatyzacji Biblioteki przyniosły szereg udogodnień dla czytelnika, a także dla pracowników Biblioteki. Program PATRON dał możliwość przeglądania katalogów w Internecie, sprawdzenia stanu konta bibliotecznego przez stronę internetową.
W 2004 roku Wypożyczalnia otrzymała komputer z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji w ramach programu IKONKA. Zapewniło to czytelnikom bezpłatny dostęp do Internetu.
Wypożyczalnia dla Dorosłych aktywnie współpracuje z różnymi instytucjami na terenie Kartuz, m.in. ze szkołami, Kartuskim Centrum Kultury, Biblioteką Pedagogiczną. Z myślą o młodzieży prowadzimy lekcje biblioteczne, które mają duże znaczenie w pozyskiwaniu nowych czytelników. Organizujemy również konkursy plastyczne, literackie, wieczorki poetycko-muzyczne, wystawki tematyczne i okolicznościowe.
Ważnym wydarzeniem jest konkurs poświęcony patronowi Biblioteki Januszowi Żurakowskiemu pn. Czy znasz życie i działalność Janusza Żurakowskiego, patrona MiPBP im. J. Żurakowskiego w Kartuzach? Dotychczas odbyły się trzy edycje konkursu, w którym brali udział uczniowie z kartuskich szkół średnich.
Tradycją Wypożyczalni jest prezentowanie wystawek rocznicowych i tematycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawka z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Książek Zakazanych. Zaprezentowano książki znajdujące się w zbiorach Biblioteki, które w wielu krajach były lub są do dziś objęte zakazem publikowania i wypożyczania.
Ciekawym pomysłem na rozwiązanie problemu listy książek, które warto zakupić do Biblioteki oraz poleconych przez czytelników, było Drzewko Książkowe.
Czytelnicy Wypożyczalni aktywnie uczestniczą w życiu Biblioteki. Przykładem współpracy było zorganizowanie wieczorku poetycko-muzycznego, którego bohaterką była poetka, mieszkanka Kartuz, pani Bożena Gniado.
W 2011 roku panie pracujące w Wypożyczalni brały udział w programie lokalnej Telewizji Teletronik pt. Książka Tygodnia. Tematem rozmów były książki, po które warto sięgnąć, jak również nowości wydawnicze.
Panie pracujące w Wypożyczalni zajmują się również naprawą i renowacją księgozbioru bibliotecznego.
Na fotografiach poniżej: tak wyglądała kartuska Wypożyczalnia dla Dorosłych przed 5 września 2018 roku. Dzisiaj zdjęcia te są już historyczne.