MiPBP Kartuzy
Kontakt
Dziś jest 22.06.2024

Kiełpino

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach

Filia w Kiełpinie, ul. ks. Arasmusa 2, 83-307 Kiełpino

tel. 58 685 15 15

e-mail: kielpino@biblioteka.kartuzy.pl


Godziny otwarcia:

Poniedziałek               800   -   1700

Wtorek                      1200   -  1830

Środa                         800  -  1700

Czwartek                    1200  - 1830

Piątek                        800  -  1700 Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie utworzono 1 kwietnia 1958 roku. Początkowo lokal mieścił się w prywatnym budynku p. Moniki Necel, która kierowała książnicą od dnia jej powstania do 31 października 1982 r.

15 października 1982 roku Biblioteka została przeniesiona do nowego pomieszczenia w domu prywatnym p. Elżbiety Gizeli, w samym centrum wsi przy ulicy Szkolnej 2.

Ogólna powierzchnia lokalu bibliotecznego wynosiła 50m2, z czego 35m2 przypadało na wypożyczalnię, zaś15 m2 na magazyn. W pomieszczeniu Wypożyczalni wygospodarowano kącik czytelniany z 4 miejscami dla użytkowników. W roku 2001 przeprowadzono w placówce remont związany z powiększeniem Wypożyczalni o pomieszczenie magazynowe i dodatkowe 4 miejsca dla czytelników do pracy na miejscu.

W Bibliotece można było m.in. zapoznać się ze zmianami w ubezpieczeniach społecznych, profilaktyką w zakresie zachorowań na raka piersi, poznać zdrowe przyrządzanie potraw czy nowości w ziołolecznictwie i bioenergoterapii.

W 2019 roku filia zyskała całkowicie nowy budynek w centrum miejscowości - w ramach projektu "Wspólna Chata - utworzenie domu kreatywności i aktywności poprzez adaptację przyparafialnego zabytku w Kiełpinie" powstało nowe miejsce lokalizacji Biblioteki Publicznej oraz baza dla działań kulturalnych związanych np. z wystawami, spotkaniami z mieszkańcami Kiełpina i ich twórczością.

Biblioteka współpracuje z nauczycielami i uczniami miejscowej SP w zakresie organizacji różnego rodzaju konkursów, lekcji bibliotecznych i spotkań.

Od 10 lat w czasie ferii zimowych Biblioteka organizuje różnorodne zajęcia, m.in. konkursy, zgaduj-zgadule i spotkania z ciekawymi ludźmi pod wspólnym tytułem Ferie w Bibliotece. Akcja ta cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem najmłodszych.

Z kolei dla dorosłych użytkowników od 2001 r. w okresie jesienno-zimowym placówka przygotowuje czwartkowe spotkania kobiet. Na te spotkania zapraszani są goście reprezentujący różne profesje związane z zainteresowaniami lokalnego środowiska.

Księgozbiór Filii w Kiełpinie liczy 7 tys. 462 woluminów (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.) i zawiera:
księgozbiór podręczny: encyklopedie popularne i tematyczne, leksykony, słowniki językowe i tematyczne, wydawnictwa albumowe; księgozbiór popularnonaukowy z różnych dziedzin wiedzy; literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych; lektury szkolne.

Poza tym w placówce dostępnych jest 6 tytułów czasopism: „Cztery Kąty”, „Komputer Świat”, „Kwietnik”, „Poradnik Domowy”, ”Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”.


Partnerzy Biblioteki