Kontakt
Dziś jest 22.10.2019

Kiełpino

Uwaga, zakładka w trakcie budowy. Fotografie wkrótce (aktualizacja: 4 grudnia 2018 r.)


Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach

Filia w Kiełpinie, ul. Szkolna 29, 83-307 Kiełpino

tel. 58 685 15 15


e-mail: kielpino@biblioteka.kartuzy.pl


Godziny otwarcia:

codziennie w godz. 11:00 – 17:00


Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie utworzono 1 kwietnia 1958 roku. Początkowo lokal mieścił się w prywatnym budynku p. Moniki Necel, która kierowała książnicą od dnia jej powstania do 31 października 1982 r.

15 października 1982 roku Biblioteka została przeniesiona do nowego pomieszczenia w domu prywatnym p. Elżbiety Gizeli, w samym centrum wsi przy ulicy Szkolnej 2.


Ogólna powierzchnia lokalu bibliotecznego wynosiła 50m2 , z czego 35 m2 przypadało na wypożyczalnię, zaś 15 m2 na magazyn. W pomieszczeniu Wypożyczalni wygospodarowano kącik czytelniany z 4 miejscami dla użytkowników. W roku 2001 przeprowadzono w placówce remont związany z powiększeniem Wypożyczalni o pomieszczenie magazynowe i dodatkowe 4 miejsca dla czytelników do pracy na miejscu.

Obecnie Biblioteka znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej w Kiełpinie.


Biblioteka współpracuje z nauczycielami i uczniami miejscowej SP w zakresie organizacji różnego rodzaju konkursów, lekcji bibliotecznych i spotkań.

Od 10 lat w czasie ferii zimowych Biblioteka organizuje różnorodne zajęcia, m.in. konkursy, zgaduj-zgadule i spotkania z ciekawymi ludźmi pod wspólnym tytułem Ferie w Bibliotece. Akcja ta cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem najmłodszych.


Z kolei dla dorosłych użytkowników od 2001 r. w okresie jesienno-zimowym placówka przygotowuje Czwartkowe spotkania kobiet. Na te spotkania zapraszani są goście reprezentujące różne profesje związane z zainteresowaniami lokalnego środowiska.

W bibliotece można było m.in. zapoznać się ze zmianami w ubezpieczeniach społecznych, profilaktyką w zakresie zachorowań na raka piersi, poznać zdrowe przyrządzanie potraw czy nowości w ziołolecznictwie i bioenergoterapii.


Księgozbiór Filii w Kiełpinie liczy 7 tys. 462 woluminów (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.) i zawiera:


księgozbiór podręczny: encyklopedie popularne i tematyczne, leksykony, słowniki językowe i tematyczne, wydawnictwa albumowe;

księgozbiór popularnonaukowy z różnych dziedzin wiedzy;

literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych;

lektury szkolne.


Poza tym w placówce dostępnych jest 6 tytułów czasopism: „Cztery Kąty”, „Komputer Świat”, „Kwietnik”, „Poradnik Domowy”, ”Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”.

Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Filii w Kiełpinie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków, która dostępna jest w Kartuzach, w budynku Dworca Integracyjnego, gdzie znajduje się siedziba główna MiPBP (I piętro).