Kontakt
Dziś jest 19.07.2018

Kiełpino

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach Filia w Kiełpinie
ul. Szkolna 29

83-307 Kiełpino
tel: (58) 685 15 15
e-mail: kielpino@biblioteka.kartuzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa,czwartek, piątek 11:00-17:00

 

Bibliotekę Publiczną w Kiełpinie utworzono 1 kwietnia 1958 roku. Początkowo lokal mieścił się w prywatnym budynku p. Moniki Necel, która kierowała książnicą od dnia jej powstania do 31 października 1982r.

15 października 1982 roku Biblioteka została przeniesiona do nowego pomieszczenia w domu prywatnym p. Elżbiety Gizeli, w samym centrum wsi przy ulicy Szkolnej 2. Od 1 listopada 1982r. do dziś nowa właścicielka jest tu zatrudniona na etacie bibliotekarza.
Ogólna powierzchnia lokalu bibliotecznego wynosiła 50m2 , z czego 35 m2 przypadało na wypożyczalnię, a 15 m2 na magazyn. W pomieszczeniu Wypożyczalni wygospodarowano kącik czytelniany z 4 miejscami dla użytkowników. W roku 2001 przeprowadzono w placówce remont związany z powiększeniem Wypożyczalni o pomieszczenie magazynowe i dodatkowe 4 miejsca dla czytelników do pracy na miejscu.
Biblioteka współpracuje z nauczycielami i uczniami miejscowej Szkoły Podstawowej w zakresie organizacji różnego rodzaju konkursów, lekcji bibliotecznych i spotkań.
Od 10 lat w czasie ferii zimowych Biblioteka organizuje różnorodne zajęcia - m.in. konkursy, zgaduj-zgadule i spotkania z ciekawymi ludźmi pod wspólnym tytułem: "Ferie w Bibliotece". Ta akcja cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem dzieci.
Z kolei dla dorosłych użytkowników, od 2001r. w okresie jesienno-zimowym placówka przygotowuje "Czwartkowe spotkania kobiet". Na te spotkania zapraszani są goście reprezentujące różne profesje związane z zainteresowaniami lokalnego środowiska.
Można było zapoznać się m.in. ze zmianami w ubezpieczeniach społecznych, profilaktyką w zakresie zachorowań na raka piersi, poznać zdrowe przyrządzanie potraw, nowości w ziołolecznictwie czy bioenergoterapii.

Księgozbiór Biblioteki liczy 7462 woluminów (stan na dzień 30 czerwca 2017 r.) i zawiera:

- księgozbiór podręczny : encyklopedie popularne i tematyczne, leksykony, słowniki językowe i tematyczne, wydawnictwa albumowe;
- księgozbiór popularnonaukowy z różnych dziedzin wiedzy;
- literaturę beletrystyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
- lektury szkolne.

Poza tym w placówce dostępnych jest 6 tytułów czasopism: "Cztery Kąty", "Komputer
Świat", "Kwietnik", "Poradnik Domowy","Świerszczyk", "Wiedza i Życie".

Opinie oraz sugestie dotyczące działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków, która dostępna jest w siedzibie instytucji na I piętrze budynku pokój 17 (Kartuzy, ul. Gdańska 15).