Kontakt
Dziś jest 27.05.2020

Wypożyczalnia Czytaków


Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach

ul. Dworzec 4, 83-300 Kartuzy

Budynek Dworca Integracyjnego, I piętro

tel. 58 685 15 34


e-mail: w.dzieci@biblioteka.kartuzy.pl

Wypożyczalnia Czytaków

Informujemy, że od dnia 4 lutego do dnia 31 sierpnia br.  Wypożyczalnia Czytaków będzie czynna w godzinach:

- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od godz. 8:30 do 16:30,
- środa - praca wewnętrzna,
- sobota 9:00-15:00

 

Punkt Książki Mówionej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach działa od 2000 r. i mieści się w Czytelni.

Jest to jedyny Punkt na terenie powiatu kartuskiego obsługujący osoby z dysfunkcjami narządu słuchu i wzroku. Rocznie Punkt rejestruje około 300 odwiedzin. Ponad 70% użytkowników Punktu to czytelnicy w grupie wiekowej do lat 15.


Posiadamy zbiór 841 tytułów książek (145 kaset magnetofonowych i 696 tytuły w formacie CD/MP3: stan na dzień 30 czerwca 2017 r.). Środki na zakup nowości do Punktu przeznacza Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Obecnie liczba audiobooków dostępnych w Punkcie wynosi 696 tytułów, w tym: beletrystyka dziecięca, dla dorosłych oraz literatura popularnonaukowa.


Nasz zbiór zawiera także pokaźną liczbę lektur, które wypożyczane są uczniom posiadającym orzeczenie o trudnościach w czytaniu wystawione przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

Wszystkie posiadane tytuły można znaleźć w naszym katalogu on-line, książki mówione oznaczone są ikoną.

Audiobooki udostępniamy na okres 1 miesiąca kalendarzowego.


Dodatkowo Powiatowy Punkt Książki Mówionej dysponuje 6 urządzeniami odtwarzającymi cyfrową książkę mówioną w formacie Czytak. Urządzenie to mogą wypożyczać osoby niewidome i niedowidzące. Obecnie w bazie cyfrowych książek mówionych posiadamy ponad tysiąc tytułów o różnorodnej tematyce.

Do Powiatowego Punktu Książki Mówionej może zapisać się każdy zainteresowany ,,nowoczesną formą czytania książek”.


Opinie oraz sugestie dotyczące funkcjonowania Wypożyczalni Czytaków Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J. Żurakowskiego w Kartuzach można składać w księdze skarg i wniosków.


Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych


Miło jest nam poinformować, że Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Żurakowskiego w Kartuzach przystąpiła do projektu pn. Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2014, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka w ramach projektu otrzymała nieodpłatnie, na podstawie umowy użyczenia, urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku.


Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Larix otrzymała bezpłatnie także pakiet prawie 1000 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury czytelnicy z wadą wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.


Stowarzyszenie Larix od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza Biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.