MiPBP Kartuzy
Obok Julii
Dziś jest 22.05.2024

  Obok Julii

W dniu 15 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem 6 uczestników dyskutowało o książce „Obok Julii”, Eustachego Rylskiego, polskiego prozaika, dramaturga i scenarzysty, laureata wielu nagród literackich i nominacji m. innymi do Nagrody „Nike” w 2006 roku. 

Akcja powieści rozgrywa się w latach sześćdziesiątych XX wieku w małym poniemieckim miasteczku na południowo-zachodnich krańcach Polski. Ukazuje skomplikowaną i trudną ówczesną rzeczywistość . Bohaterem powieści jest 20-letni Janek Ruczaj, który spotyka po latach swoją dawną nauczycielkę i młodzieńczą miłość, piękną Julię Neider. Julia- kobieta o silnej osobowości,  wywarła duży wpływ na czwórkę swoich uczniów, w tym Janka oraz na ich przyszłe wybory życiowe.

Dyskusja była bardzo burzliwa. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że książka nie ma ciągu przyczynowo- skutkowego,  odzwierciedla marazm i chaos tamtych lat.

Na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 13 grudnia o godz. 17.00 w kartuskiej Bibliotece przy ul. Dworzec 4, zapraszamy wszystkich zainteresowanych książką Richarda Flanagana „Pragnienie”.

Partnerzy Biblioteki