MiPBP Kartuzy
Jolanta
Dziś jest 25.07.2024

W dniu 19 stycznia br. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem, 8 uczestników dyskutowało o książce „JolantaSylwii Chutnik, polskiej pisarki, dziennikarki, feministki, laureatki Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008. Pisarka była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

„Jolanta” to interesująca historia dziewczyny wychowywanej przez matkę i brata na jednym z typowych warszawskich blokowisk lat 80 –tych i 90 – tych. Po rozstaniu rodziców i śmierci matki, bohaterka żyje w ciągłym lęku i stresie. Nie potrafi mówić o uczuciach ani ich okazywać. Już jako osoba dorosła cierpi na depresję. Jolanta czuje się samotna, pomimo założenia własnej rodziny i posiadania dziecka.

Autorka pisze o ludziach, którzy ciągle poszukują swojego miejsca w społeczeństwie. Powieść specyficzna, autentyczna. Według bohaterki, aby przetrwać w tym świecie, trzeba być odpornym: „Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać”.

Według uczestników spotkania książkę czyta się dobrze. Temat trudny, ale ciągle aktualny. Język powieści pełen emocji.

Partnerzy Biblioteki