MiPBP Kartuzy
Kochany Jim
Dziś jest 27.09.2023

     Kochany Jim

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę 15 stycznia w Wypożyczalni dla Dorosłych. Jego tematem była książka amerykańskiego pisarza urodzonego w Kopenhadze Christiana Moerka pt.: „Kochany Jim”. Jest to pierwsza powieść tego autora wydana w Stanach Zjednoczonych. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

Akcja powieści rozgrywa się w małym irlandzkim miasteczku oraz w Dublinie. W jednym z domów na przedmieściach pewien listonosz odkrywa zwłoki trzech kobiet. Okazuje się, że ofiarami morderstwa zostały dwie siostry i ich ciotka. Tajemniczy dziennik, znaleziony wśród przesyłek odrzuconych przez pracownika poczty Nialla, to zapiski jednej z zabitych sióstr Fiony, która opowiada historię tragicznego romansu. Niall powoli zaczyna odkrywać prawdę.

Według uczestników spotkania książkę czyta się niełatwo. Stwierdzono, że sama fabuła powieści jest ciekawa, ale zawiera za dużo różnych zbędnych wątków, bez których można byłoby się obejść. Książkę uznano wręcz za „powieść barokową”. Dodatkową trudność stanowią nie do końca trafne tłumaczenia niektórych zwrotów. Uznano również za ryzykowne mieszanie w tym wypadku, faktów ze średniowiecza ze współczesnością.

Partnerzy Biblioteki