MiPBP Kartuzy
Hotel Pastis
Dziś jest 06.07.2022

Hotel Pastis

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach w środę 11 grudnia. W spotkaniu wzięło udział 11 osób. Tym razem tematem dyskusji była książka pt. „Hotel Pastis”. Jej autorem jest brytyjski pisarz Peter Mayle, twórca serii książek o Prowansji. Przez 15 lat pracował w różnych agencjach reklamowych w USA oraz w Europie. Powieści Maylea zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Obecnie mieszka w Prowansji we Francji.

„Hotel Pastis” to historia dyrektora agencji reklamowej Simona Shawa, człowieka sukcesu, ale jednocześnie zmęczonego życiem czterdziestolatka po drugim rozwodzie. Simon znudzony pracą w Londynie jedzie na urlop do Francji, tam poznaje uroczą Francuzkę i wspólnie remontują na wsi stary dom, by przekształcić go w hotel.

Czytelnicy uznali, że książkę czyta się lekko i przyjemnie i może stanowić doskonałą lekturę na święta. Powieść zawiera sceny humorystyczne z typowo angielskim humorem. Autor doskonale tworzy ciekawe osobowości , jak postać Ernesta -przyjaciela Simona, czy szefowej kuchni w hotelu. Uznano również, że autor w sarkastyczny sposób opisuje elity rządzące światem. Pracowników firmy pokazuje, jako ludzi zmęczonych i sfrustrowanych pracą, a wzajemne relacje, jako powierzchowne i cyniczne. Przedstawiony obraz współczesnego świata to typowy „wyścig szczurów”.

Książka dla miłośników Francji i Prowansji. Zawiera dużo opisów krajobrazu, zwyczajów, potraw kuchni francuskiej.