MiPBP Kartuzy
Marzenie Celta
Dziś jest 07.07.2022

 Marzenie Celta

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę 27 listopada br. w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach.

Tym razem tematem dyskusji pasjonatów czytania była książka pt. „Marzenie Celta” współczesnego peruwiańskiego pisarza Maria Vargasa Llosy. Jest to najnowsza powieść pisarza, która została oparta na życiorysie Rogera Casementa – bohatera walki o prawa człowieka w Kongo i Peru, irlandzkiego powstańca, podróżnika i poety, oskarżonego o pedofilię i homoseksualizm.

Główny bohater powieści Casement jako brytyjski konsul w Kongo, badał i opisywał trudną sytuację ludności tubylczej w Kongo i Peru niewolniczo wykorzystywanej przez kolonizatorów, gdzie bicie, przemoc i morderstwa były na porządku dziennym.

Będąc Irlandczykiem zaangażował się w przygotowania do irlandzkiego Powstania Wielkanocnego, tym samym narażając się Brytyjczykom, którzy uznali go za zdrajcę i wichrzyciela. Skazując go na karę śmierci wykorzystano przeciwko niemu jego prywatne dzienniki z amazońskiej wyprawy, z dokładnym opisem homoseksualnych skłonności Casementa. Niedawny bohater zostaje zniesławiony i prześladowany.

Czytelniczki stwierdziły, że książkę czyta się dobrze, ale wymaga sporo uwagi i skupienia ze względu na zawarte w tekście nazwy obce. Klubowiczki próbowały odpowiedzieć sobie na pytanie: czy główny bohater postąpił słusznie szukając sprzymierzeńców wśród Niemców. Według pań Casement był człowiekiem o silnym poczuciu dobra i zła.