MiPBP Kartuzy
Chłopiec z latawcem
Dziś jest 06.07.2022

 Chłopiec z latawcem

15 października 2013 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem rozmowy była powieść „Chłopiec z Latawcem”, będąca debiutem literackim afgańskiego pisarza Khaleda Hosseiniego. Historia opowiadana jest na tle olbrzymich przemian polityczno-społecznych w Afganistanie, a jednocześnie o uczuciach i niezwykłej więzi rodzinnej. Odebrana została bardzo pozytywnie przez klubowiczów.

Dwaj przyjaciele Amir i Hasan, ich trudna relacja, oraz wielowarstwowość uczuć, i podziałów społecznych, spowodowanych przez kulturę i religię Islamu, oraz próba zdobycia uznania w oczach ojca, który faworyzuje jego przyjaciela, zbrodnia, która jest źródłem gigantycznego cierpienia, to główne problemy omawiane w utworze. Książka ukazuje wielką przyjacielską miłość, która poddana jest próbie, niezwykle bolesnej i ciężkiej. Twórca napisał przepiękną powieść, która urzeka swoją prostotą, a mimo to potrafi zapaść czytelnikowi głęboko w pamięć. Czy można zagłuszyć wyrzuty sumienia? Czy w świecie wojny, gwałtów, zabójstw i konfliktów religijnych można kierować się sercem i zasadami?

Czytelników urzekła prostota języka, a jednocześnie przemycenie do tekstu pojedynczych pojęć z języków islamskich, które w rezultacie pozwalały oddać klimat tamtego miejsca. Dzięki lekkości pióra autora, łatwo można było zapoznać się kulturą Afganistanu, z jego historią i bolesnymi wydarzeniami. Emocje które pisarz przelał na kartkę przenoszą się wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami na czytelnika. W rezultacie autor napisał przepiękną powieść, skłaniającą do refleksji, przynoszącą lawinę uczuć, i trzymającą w napięciu do końca. Klubowicze byli bardzo usatysfakcjonowani lekturą.

Autor: Piotr Chistowski