MiPBP Kartuzy
Lilka
Dziś jest 07.07.2022

 Lilka

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 18 września 2013 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP im. J. Żurakowskiego w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 10 osób, które dyskutowały o książce polskiej powieściopisarki Małgorzaty Kalicińskiej pt.: „Lilka”. Autorka znana jest współczesnemu czytelnikowi z takich powieści jak: „Dom nad rozlewiskiem”, „Zwyczajny facet” czy „Miłość nad rozlewiskiem”.
„Lilka” to wzięta z życia historia jakich wiele. Wbrew tytułowi główną bohaterką jest Marianna, kobieta w wieku 50 plus pracująca jako redaktorka w jednym z kolorowych pism dla pań. Marianna to także żona, matka i babcia. Jej małżeństwo przeżywa poważny kryzys i kończy się rozwodem. Zrozpaczona kobieta zaczyna układać sobie życie na nowo. Odbudowuje i ociepla swoje stosunki z przyrodnią siostrą Lilką, poznaje nowych ludzi.
W powieści znajdziemy wiele emocji, wzruszeń, ale i smutku. Autorka porusza trudny temat miłości, rozstania, przyjaźni, śmierci. Czytelnicy stwierdzili, że książka porusza zbyt wiele wątków, przez co, nie jest spójna kompozycyjnie. Zawiera bardzo dużo szczegółów, które nic konkretnego do powieści nie wnoszą. Postać głównej bohaterki również nie wzbudziła sympatii klubowiczów, odebrano ją jako osobę dziwną, nudną i egoistyczną. Sceny erotyczne uznano za wulgarne i niesmaczne. Za atut powieści uznano wątek Lilki - siostry Marianny i Czarka.