MiPBP Kartuzy
Cadyk i dziewczyna
Dziś jest 23.05.2022

Cadyk i dziewczyna

W dniu 16 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem uczestnicy   dyskutowali o książce Anny Boleckiej, polskiej pisarki, redaktorki polskiej literatury współczesnej w wydawnictwie „Czytelnik”. Autorka jest jedną z najchętniej tłumaczonych polskich pisarek. Jej książki są tłumaczone na niemiecki, francuski, duński, holenderski i portugalski.

Akcja powieści „Cadyk i dziewczyna” rozgrywa się w Warszawie we wrześniu 1939 roku u progu okupacji nazistowskiej, a jej główną bohaterką   jest młodziutka, delikatna i wrażliwa Pola Rubin. Pola poznaje niemieckiego lekarza Steina i, mimo dużej różnicy wieku, oboje zakochują się w sobie, ale ich małżeństwo, ze względu na wojenne realia, jest niemożliwe.

Książka Anny Boleckiej pokazuje niezwykłe dzieje miłości, przyjaźni i wiary w bombardowanej Warszawie i okolicach. Bohaterowie dokonują dramatycznych wyborów, poznają samych siebie. Fikcja miesza się z rzeczywistością. Śmierć i cierpienie nie oszczędza nikogo, ale nie jest w stanie zabić człowieczeństwa.

Zdaniem uczestników spotkania powieść wywołuje mieszane uczucia chociaż porusza temat bardzo znany i popularny w literaturze – losy Żydów, Polaków i Niemców podczas II wojny światowej.