MiPBP Kartuzy
Normalni ludzie
Dziś jest 22.06.2024

Normalni ludzie

W dniu 25 listopada br., odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem 4 uczestników dyskutowało o książce „Normalni ludzie”, irlandzkiej pisarki Sally Rooney. „Normalni ludzie” to jej druga powieść , opublikowana we wrześniu 2018 roku. Tytuł został nominowany do Nagrody Bookera oraz otrzymał Costa Book Award w 2019 roku.

Główni bohaterowie to nastoletni Connell i Marianne. Ona to dziewczyna pochodząca z bogatego domu, on to gwiazda szkolna w piłce, która niestety wie co to znaczy brak pieniędzy. Ich światy diametralnie różnią się od siebie. Matka Connella pracuje sprzątając w domu dziewczyny. Młodzi ukrywają swoją znajomość przed ludźmi. Chodzą do tej samej szkoły , ale na korytarzu mijają się bez słowa.

Książka porusza bardzo ważne tematy, między innymi temat różnicy klasowej, wpływ wychowania, rodziny, pochodzenia. Opowiada o trudnej miłości wplątanej w skomplikowane związki. Skupia się na relacjach głównych bohaterów z przyjaciółmi, rodziną, partnerami. Język prosty i nieskomplikowany, przyjemny. Bohaterowie są wyraziści i wzbudzają w czytelnikach sympatie.

Wydawnictwo bardzo wartościowe i warte przeczytania.

Partnerzy Biblioteki