MiPBP Kartuzy
Wielki Gatsby
Dziś jest 23.05.2022

Wielki Gatsby

W dniu 21 października br, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem 5 uczestników dyskutowało o książce „Wielki Gatsby”, amerykańskiego pisarza, nowelisty, scenarzysty filmowego F.Scotta Fitzgeralda. Pisarz był jednym z czołowych przedstawicieli pisarzy amerykańskich, w swojej twórczości ukazał rozczarowanie i bunt młodego pokolenia amerykańskiego wobec rzeczywistości po zakończeniu I wojny światowej.

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku na początku XX wieku, w epoce jazzu, prohibicji i rozwoju zorganizowanej przestępczości. „Wielki Gatsby” to historia Jay’a Gatsbiego, bardzo ambitnego i bogatego człowieka, dorobkiewicza, oficera zasłużonego w czasie wojny. Jego niejasna przeszłość staje się głównym wątkiem powieści. Gatsby zakupuje wspaniałą rezydencję na Long Island, by być blisko swojej dawnej miłości pięknej Daisy Buchanan, żony milionera Toma. Daisy jest bogatą kobietą z wyższych sfer, której można zaimponować tylko w jeden sposób- bogactwem i pozycją społeczną. Daisy to typowa femme fatale.

Książka warta przeczytania, a każda strona wciąga coraz bardziej. Obraz wielkiego świata, piękny język i intrygujące postacie, sprawiają, że książka na długo pozostaje w pamięci czytelnika.