MiPBP Kartuzy
Twórczość Olgi Tokarczuk
Dziś jest 25.07.2024

Twórczość Olgi Tokarczuk

W dniu 16 września br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem 6 uczestników dyskutowało o twórczości Olgi Tokarczuk - polskiej pisarki, eseistki, poetki, autorki scenariuszy i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Dorobek pisarski Tokarczuk jest niezwykle bogaty – około 10 powieści, dwa zbiory esejów, trzy zbiory opowiadań i jeden tomik wierszy.

Na spotkaniu omawiano między innymi powieści:

„Bieguni” - to wielowątkowa powieść, którą łączy temat podróżowania. Prawdziwe życie odbywa się w ciągłym ruchu np. na lotnisku, dworcu czy przy drodze. Miejsce pozostaje to samo, ale zmieniają się ludzie. Poznajemy ich losy, wysłuchujemy wykładów z psychologii podróżnej.

„Opowiadania bizarne” - to zbiór 10 opowiadań, z których każde dzieje się w innej przestrzeni i czasie. Z języka francuskiego „bizarny” znaczy dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Takie są też opowieści Tokarczuk. Dotykają spraw bliskich współczesnemu człowiekowi, czerpią tematy z monotonnej codzienności, przez co wydają się prawdziwe.

Z kolei „Szafa” - to tomik składający się z trzech krótkich opowiadań. Opowiadania pokazują codzienne, zwykłe czynności w innym świecie. Dzięki licznym metaforom i rozważaniom pozostają na długo z czytelnikiem.

Uczestnicy spotkania stwierdzili, że książki noblistki czyta się dobrze, zachwycają oryginalnością, pięknem i magią.

Partnerzy Biblioteki