MiPBP Kartuzy
Ręka Flauberta
Dziś jest 07.07.2022

 Ręka Flauberta

W ubiegłą środę, 19 czerwca br. odbyło się w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło 9 osób. Tematem dyskusji była książka „Ręka Flauberta” polskiej pisarki i tłumaczki Renaty Lis, absolwentki polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W roku 1998 za przekład eseju „Ameryka” Jeana Baudrillarda otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

„Ręka Flauberta” to doskonale napisana biografia wielkiego powieściopisarza francuskiego Gustawa Flauberta. Autorka korzystając z dzienników i listów pozostawionych przez pisarza bardzo szczegółowo kreśli czytelnikowi obraz epoki w której żył i tworzył artysta. Flaubert dorastał w specyficznym domu, gdzie jadalnia sąsiadowała z prosektorium. Dzieciństwo oraz śmierć trzech ważnych osób w życiu pisarza – ojca, siostry i przyjaciela- miało wpływ na całe jego życie i twórczość.

Czytelniczki stwierdziły, że książkę czyta się dobrze, ale wymaga skupienia i uwagi. Paniom podobało się podejście autorki do książki biograficznej, która nie zawiera samych suchych faktów i dat. W książce Renaty Lis znajdziemy bowiem opowieść o miłości, śmierci i życiu wielkiego pisarza.

Bardzo pomocne podczas czytania lektury okazało się dołączone do książki kalendarium życia Flauberta, szczególnie przydatne, gdy po przerwie w lekturze chcemy do niej powrócić.