MiPBP Kartuzy
Żmijowisko
Dziś jest 22.05.2024

Żmijowisko

W dniu 27 listopada br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem, 6 uczestników dyskutowało o książce „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza, polskiego pisarza i dziennikarza, autora książek z cyklu „Jakub Mortka”. W 2019 pisarz otrzymał za „Żmijowisko” nagrodę „Złoty pocisk” , w kategorii „najlepszy kryminał 2018”.

W latach 2013 - 2014 pisarz został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2015 został jej laureatem za powieść „Przejęcie”.

Akcja „ Żmijowiska” rozgrywa się w niewielkiej wsi Żmijowisko, gdzie Krzysztof i Joanna prowadzą gospodarstwo agroturystyczne i wychowują trójkę dzieci. Tam poznajemy   grupę przyjaciół ze studiów, którzy przyjeżdżają do Żmijowiska na urlop wraz ze swoimi rodzinami. Spędzają czas na plotkach, piciu i nocnych imprezach, ale też wracają do dawnych urazów i pretensji skrywanych od lat. Podczas kłótni otwierają się dawne rany i w końcu dochodzi do tragedii…

Klubowicze stwierdzili, że „Żmijowisko” to książka interesująca, trzymająca w napięciu. Powieść stanowi doskonały materiał do obserwacji ludzi, którzy urodzili się po zmianie ustroju w Polsce. Wyznacznikiem sukcesu jest dobrze płatna praca, dobry samochód czy atrakcyjny partner. Pisarz doskonale wyjaśnia decyzje podejmowane przez bohaterów książki.

Partnerzy Biblioteki