MiPBP Kartuzy
Góra Tajget
Dziś jest 26.09.2023

Góra Tajget

W dniu 28 października br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem, 8 uczestników dyskutowało o książce „Góra TajgetAnnny Dziewit-Meller, polskiej pisarki i dziennikarki o żydowskich i rosyjskich korzeniach. Szerszej publiczności znana jest przede wszystkim jako prowadząca programy poświęcone literaturze w radiu Chilli Zet oraz stacji TVN.

Tytułowa Góra Tajget to, wg Plutarcha, góra w starożytnej Sparcie, która była miejscem służącym do selekcji niepełnosprawnych dzieci.

Akcja powieści rozgrywa się w XXI wieku na Śląsku. Wątki współczesne przeplatają się z wojennymi. To książka o tajemnicach, o których ludzie nie chcą opowiadać. Sebastian - jeden z bohaterów książki, ojciec maleńkiej córeczki, ciągle martwi się o bezpieczeństwo dziecka. Nie zdaje sobie sprawy, jakie zbrodnie miały miejsce podczas II wojny światowej w szpitalu, w którym obecnie mieści się jego apteka. Poznajemy lekarkę, która przeprowadzała eksperymenty na dzieciach, małego Rysia, który zostaje oddany do szpitala, by po serii eksperymentów zostać skazanym na śmierć.

Góra Tajget to poruszająca opowieść o katach i ofiarach. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że język książki jest bardzo sugestywny i obrazowy i w dobrym stylu. Temat trudny i przejmujący. Powieść godna polecenia i przeczytania.

Partnerzy Biblioteki