MiPBP Kartuzy
Za kogo ty się uważasz?
Dziś jest 07.07.2022

 Za kogo ty się uważasz?

W Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, 22 maja br. odbyło się kolejne spotkanie DKK, w którym uczestniczyło 7 osób.Tematem dyskusji była książka pt.: „Za kogo ty się uważasz?” Alice Munro, która należy do najbardziej cenionych autorek języka angielskiego. W 2009 roku otrzymała prestiżową, Międzynarodową Nagrodę Bookera. Wymieniana jest również jako kandydatka do Nagrody Nobla.

Munro preferuje formy krótkie a w szczególności opowiadania, które łączą się ze sobą tematycznie i tworzą całość. Za kogo ty się uważasz? składa się z dziesięciu powiązanych ze sobą opowiadań, z których każde stanowi samodzielną całość. Jest to opowieść o dojrzewaniu, o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, ale przede wszystkim o marzeniach, planach i aspiracjach.

Bohaterką opowiadań jest młoda dziewczyna Rose, którą poznajemy jako dziecko bite i maltretowane przez ojca i zabobonną macochę. Doświadczenia z dzieciństwa pozostawiają trwały ślad w psychice dziewczyny, która próbując ułożyć sobie życie natrafia na wiele przeszkód i zostaje poddana różnym próbom. Rose ma swoje marzenia - pragnie zostać bogatą , sławną i nieprzeciętną.

Paniom podobało się to, że główna bohaterka była ciekawa świata i chciała coś w życiu osiągnąć, pomimo tego, że poprzez swoje pochodzenie, uprzedzenia i kompleksy czuła się niedowartościowana i zagubiona. Książka bardzo dobra, ale smutna i trudna.