MiPBP Kartuzy
Otello. Ten nowy
Dziś jest 22.05.2024

Otello. Ten nowy

W dniu 4 września br. po wakacyjnej przerwie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach, zlokalizowanej w budynku Dworca Integracyjnego w Kartuzach. Tym razem 6   uczestników dyskutowało o książce Tracy ChevalierOtello. Ten nowy”, amerykańskiej pisarki, autorki powieści historycznych.

Książka „Otello. Ten nowy” powstała, w ramach projektu „Szekspir” brytyjskiego domu wydawniczego Hogarth Press. To projekt, w którym współcześni uznani autorzy piszą nowe powieści inspirowane dziełami Szekspira. W ten sposób uniwersalne historie stworzone przez dramaturga wszech czasów są opowiadane na nowo. Jednak przesłanie, jakie pozostawił Szekspir, pozostaje niezmienne.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 70, XX wieku , w Waszyngtonie w USA. Bohaterem powieści jest jedenastoletni Osei, czarnoskóry chłopiec- syn dyplomaty , który pod koniec roku szkolnego przeprowadza się z rodziną i zmienia szkołę. Osei pochodzi z Ghany. Jako jedyny czarnoskóry uczeń w szkole, chłopak wzbudza nieufność, ciekawość i lęk. Przyjaźń z najpopularniejszą uczennicą Dee nie wszystkim się podoba.

Podobnie jak w dramacie Szekspira, pojawiają się zazdrość i zawiść. Jedną ze zmian jest osadzenie akcji w szkole i uczynienie dzieci bohaterami.

Klubowicze stwierdzili, ze książkę czyta się bardzo dobrze. Autorka doskonale opisuje silne emocje towarzyszące dziecięcej przyjaźni i rodzące się, pod wpływem intryg zazdrość, strach i złość. Książka godna polecenia młodemu czytelnikowi.

Partnerzy Biblioteki