MiPBP Kartuzy
GALERIA
Dziś jest 25.07.2024

Dnia 10 maja 2019 roku odbyła się impreza czytelnicza pt. „Dzień Otwarty Funduszy Europejskich na Dworcu PKP w Kartuzach”.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie zainicjowane w 2013 r. przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Głównym celem tegorocznych Dni Otwartych, ogólnopolskich i szczególnych, bo przypadających w 15 rocznicę przynależności Polski do Unii Europejskiej, jest promocja projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich pod hasłem – Polska różnorodna.

Organizatorem spotkania była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach oraz uczestnicy Klubu Integracji Społecznej.

Celem imprezy było aktywne i twórcze spędzenie czasu wolnego, prawidłowe odnajdywanie się w środowisku lokalnym, integracja lokalnego środowiska poprzez wspólne działanie, wzrost samooceny i wiary we własne siły, nabycie umiejętności organizacji imprezy kulturalnej, zminimalizowanie wykluczenia społeczno-kulturowego oraz nabycie umiejętności korzystania z dostępnych zasobów ludzkich i materialnych.

Imprezę rozpoczęła dyrektor Biblioteki Kazimiera Socha, która powitała zgromadzonych oraz opowiedziała o kartuskiej Bibliotece, Klubie Integracji Społecznej oraz zaplanowanych atrakcjach na Dzień Otwarty. Następnie głos zabrał wiceburmistrz Kartuz Wojciech Jaworowski, który przybliżył temat uzyskanych przez samorząd funduszy europejskich i wykonanych dzięki nim inwestycji, m.in. budynku dworca.

Po oficjalnym otwarciu imprezy, uczestnicy klubu udali się do wyznaczonych punktów budynku, aby zrealizować wcześniej zaplanowane zadania.

Uczestniczka drugiej edycji projektu podjęła się malowania twarzy wszystkim chętnym na poczekalni dla opiekunów z dziećmi. Z oferty skorzystały nie tylko dzieci, ale też dorośli, którym pomalowane zostały dłonie.

W Wypożyczalni dla Dzieci odbyło się przedstawienie teatrzyku kamishibai ,,Kotka Milusia” oraz czytanie przez uczestników klubu wierszy dla dzieci. Starsi goście Wypożyczalni mogli zapoznać się z ofertą placówki oraz obejrzeć prezentację multimedialną pt. Janusz Żurakowski - patron kartuskiej Biblioteki. Dodatkową atrakcją było balonikowe zoo – każde dziecko mogło zabrać ze sobą do domu zwierzątko wykonane z balonów.

W Wypożyczalni dla Dorosłych zaprezentowana została wystawa książek stanowiących zasoby Biblioteki z zakresu europeistyki. Przed wejściem do Wypożyczalni zaprezentowano stanowisko audiobooków przeznaczonych dla młodzieży.

Na poczekalni dworca uczestnicy klubu przedstawili swoją dotychczasową działalność umożliwiając wszystkim chętnym wgląd w swoją kronikę oraz prezentując zdjęcia z wszystkich edycji projektu w postaci prezentacji multimedialnej.

Kolejną atrakcją przygotowaną dla najmłodszych było wspólne puszczanie wielkich baniek mydlanych na skwerze przed budynkiem Dworca.

W trakcie imprezy każdy z gości otrzymał kotylion z emblematami projektu, a chętni zwiedzili budynek pod opieką przewodnika. Dodatkową atrakcją było rozwiązywanie zagadek, które zadawała uczestniczka klubu. W tym czasie po budynku i jego okolicy wędrowała osoba w przebraniu kartuskiego mnicha rozdając balony.

Po zakończeniu imprezy uczestnicy klubu uporządkowali stanowiska z atrakcjami i sprzętem multimedialnym.

Partnerzy Biblioteki