MiPBP Kartuzy
Caryca
Dziś jest 07.07.2022

 Caryca

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 27 lutego br. roku w Wypożyczalni dla Dorosłych MiP BP im. J. Żurakowskiego w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 10 osób, które dyskutowały o książce pt.: „CarycaEllen Alpsten.
„Caryca” to debiut powieściopisarski Alpsten. Pisarka urodziła się w Kenii, gdzie spędziła dzieciństwo, potem studiowała w Kolonii i Paryżu. Obecnie mieszka w Londynie i zajmuje się literaturą i dziennikarstwem.
Powieść „Caryca” to oparta na faktach historia prostej dziewczyny z Inflant Marty Skowrońskiej, która została carycą a następnie imperatorową Rosji. Losy carycy pokazane są bardzo ciekawie, podobnie jak tło historyczno-polityczne. Książka pełna jest opisów i barwnych historii z życia XVIII-wiecznej Rosji. Jesteśmy świadkami budowy od podstaw wielkiego i pięknego miasta Sankt Petersburga, bogato zakrapianych uczt organizowanych z różnych okazji przez carski dwór. Jednocześnie autorka, nie szczędzi czytelnikowi drastycznych i okrutnych scen morderstw, rozpasania i niemoralności.
Czytelniczki stwierdziły, że książka jest dobrze napisana. Pisarka posłużyła się łatwym i przystępnym językiem, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. Wciągająca akcja, szczegółowość opisów, fakty historyczne są dobrze wplecione w fabułę książki.
Według pań w książce znajdują się sceny, które nic nie wnoszą do powieści oraz pewne niezgodności w faktach historycznych. Jednak książka zachęca czytelnika do sięgnięcia do prawdziwych źródeł, które pozwolą na zweryfikowanie prawdy historycznej o Katarzynie I.