MiPBP Kartuzy
Ałe głach! Wszyscy równi
Dziś jest 26.09.2023

Ałe głach! Wszyscy równi

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach, zlokalizowanej w budynku dworca integracyjnego, odbyło się 9 stycznia br. Tym razem 11 uczestników dyskutowało o książce pt. „Ałe głach! Wszyscy równiRyszarda Grońskiego, polskiego pisarza dla dorosłych i dla dzieci, dziennikarza („Szpilki”, „Polityka”, „NIE”), satyryka, poety, z wykształcenia historyka. Jego styl charakteryzuje częste nawiązywanie do wierszy, kabaretów, czy nawet prostych dowcipów, które służą opisowi bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych.

„Ałe głach! Wszyscy równi” opowiada o ludziach, którzy przed wojną zajmowali się sztuką i występowali na scenie. Główni bohaterowie - Ada, gwiazda teatru Gong, Adam znany autor tekstów, Maks król klakierów, Wadim reżyser, Dawid klakier i obnośny handlarz, pomimo życia w getcie, głodu, zakazów i śmierci próbują żyć normalnie. Jednak, jak się okazało, wobec śmierci wszyscy są równi. Przypominał o tym znany w getcie wariat Rubinsztajn, wykrzykujący „Ałe głach”!

Klubowicze stwierdzili, że książkę czyta się dobrze i jest to kolejna, omawiana podczas spotkań klubu, książka poruszająca tematykę okupacji w Warszawie.

Partnerzy Biblioteki