MiPBP Kartuzy
"Wdowy z Eastwick"
Dziś jest 27.09.2023

 „Wdowy z Eastwick


Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 20 czerwca br. w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Wdowy z EastwickJohna Updike.
Updike to nieżyjący, amerykański pisarz, autor powieści, poezji i opowiadań. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. Zdobywca wielu najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award i American Book Award.
Powieść „Wdowy z Eastwick” to kontynuacja „Czarownic z Eastwick”, chociaż akcja drugiej części książki rozgrywa się ponad trzydzieści lat później, a bohaterki to już stateczne panie dobiegające siedemdziesiątki i dziwnym trafem wszystkie trzy wdowy. Aleksandra, Jane i Sukie po latach nawiązują ponownie ze sobą kontakt. Każda z nich na swój sposób przeżywa życie borykając się z problemami wdowieństwa i starości, która zmieniła ich ciała, oraz z niechybnie zbliżającą się śmiercią. Mimo upływu czasu wspólnie decydują się na podróż do Egiptu i Chin, by na nowo odkryć uroki życia.
Czytelniczki stwierdziły, że książkę czyta się ciężko i powoli, fabuła nie wciąga a opisy są zbyt długie , mroczne i nużące. Również główne bohaterki nie wzbudziły sympatii klubowiczek. Paniom nie podobało się to, że do swoich życiowych partnerów podchodziły lekceważąco, nieprzychylnie patrzyły na dzieci swoich przyjaciółek, a swoimi prawie się nie zajmowały. Na uwagę w powieści zasługują błyskotliwe ,niekiedy pełne humoru wypowiedzi. W powieści znajdziemy liczne obserwacje różnych ludzi, rozważania nad jakością życia i dystansem do starości, upływu czasu czy przyjaźni.

Partnerzy Biblioteki