MiPBP Kartuzy
Genialni
Dziś jest 20.04.2024

Genialni

Ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 13 grudnia br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

W spotkaniu wzięło udział  7 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Genialni: lwowska szkoła matematycznaMariusza Urbanka, polskiego pisarza i dziennikarza. Autora kilkunastu książek, m.in. biografii generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Leopolda Tyrmanda czy Stefana Kisielewskiego. Jest też autorem dwóch tomów bajek: Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie.

„Genialni: lwowska szkoła matematyczna” to niezwykła biografia lwowskich matematyków. Mariusz Urbanek poprzez losy czterech matematyków: Hugona Steinhausa, Stefana Banacha, Stanisława Ulama i Stanisława Mazura doskonale oddaje wielokulturowość, atmosferę intelektualną  i kulturalną przedwojennego Lwowa. Wielkim atutem książki są czarno-białe fotografie miasta.  Urbanek nie nadużywa pojęć matematycznych, przez co książka jest zrozumiała nawet dla matematycznych laików. Bohaterowie to osoby z „krwi i kości” których  życie wbrew pozorom  wcale nie było nudne.


Zdaniem uczestników spotkania książkę czyta się dobrze, autor posługuje się prostym i lekkim językiem. Dzięki książce Mariusza Urbanka  poznajemy osiągnięcia naszej myśli naukowej, którą możemy się szczycić.

Partnerzy Biblioteki