MiPBP Kartuzy
Krasnoludki nie przyjdą
Dziś jest 25.07.2024

Krasnoludki nie przyjdą

W dniu 22 listopada br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach.

W spotkaniu wzięło udział 6 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Krasnoludki nie przyjdą” izraelskiej powieściopisarki Sary Shilo. Oprócz powieści Krasnoludki nie przyjdą napisała także kilka książek dla dzieci. Za swoją twórczość otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Nagrodę im. Pinchasa Sapira (2007), Nagrodę Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz nagrodę Ministerstwa Kultury za najlepszy debiut.

Krasnoludki nie przyjdą to poruszająca opowieść o rodzinie rozgrywająca się na tle konfliktu arabsko-żydowskiego w Izraelu. Simona Dadon, która jest szczęśliwą żoną i matką , pewnego dnia zostaje wdową z gromadką dzieci. Śmierć męża oznacza koniec wszystkiego co było w jej życiu łatwe i przyjemne. Codzienność rodziny zostaje zdominowana przez spadające katiusze. Zmęczona kobieta marzy już tylko o śmierci i dlatego podczas bombardowania nie chowa się w schronie, tylko błąka się po mieście z nadzieją na szybką śmierć. „Co to za świat, żeby nawet do śmierci, jak się chce, trzeba było szczęścia”.

Tytułowa książka to także opowieść o skomplikowanych relacjach w rodzinie, ich tajemnicach i sekretach , które łączą matkę i dzieci, równocześnie wszystkich dzieląc, a „krasnoludki niestety nie przyjdą”…

Zdaniem uczestników spotkania książkę czyta się dobrze, jednak temat jest trudny, a język powieści specyficzny, szczery i bez poetyckich uniesień.

Partnerzy Biblioteki