MiPBP Kartuzy
Zuza albo czas oddalenia
Dziś jest 20.04.2024

"Zuza albo czas oddalenia

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 18 października br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

W spotkaniu wzięło udział 7 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Zuza albo czas oddalenieJerzego Pilcha, polskiego pisarza, felietonisty, dramaturga i scenarzysty filmowego, laureata nagrody „Paszport „Polityki” (1998) za powieść „Bezpowrotnie utracona leworęczność” i Nagrody Literackiej „Nike”(2001) za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.

Zuza albo czas oddalenia to historia miłości sześćdziesięcioletniego mężczyzny do pięknej dwudziestoletniej prostytutki o niebieskich oczach i blond włosach. Pilch uwielbia pisać o kobietach i o swoich doświadczeniach z nimi.

Pogoń za Zuzą budzi wspomnienie miłosnych początków, pierwszych młodzieńczych uniesień, pierwszej żony, pierwszej kochanki. Główny bohater tęskni za młodością, mając jednocześnie dystans do siebie i swego starzejącego się ciała. Zdaje sobie sprawę z nieuchronności upływającego czasu, ze swej ułomności, choroby i samotności.

Zdaniem uczestników spotkania „Zuza albo …” nie jest książką dla każdego. Nie wszystkim odpowiada słownictwo i męczący styl powieści, pełen wulgaryzmów i erotyki.

Partnerzy Biblioteki