MiPBP Kartuzy
Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel
Dziś jest 27.09.2023

Spotkanie z pisarką


Dnia 27 września br. w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach Magdalenę Kordel - autorkę bestsellerowych powieści m.in. „Uroczysko” i „Sezon na cuda”. Jej książka „Tajemnica bzów” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa i romans. Wprowadzeniem do spotkania było przytoczenie krótkiej biografii pisarki. Moderatorem spotkania był mąż pani Kordel.

Na spotkaniu pisarka mówiła o początkach swojej twórczości. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się od marzeń, które z czasem stało się jej głównym zajęciem i pracą. Zadebiutowała powieścią „48 tygodni”. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, właścicielką psa oraz dwóch kotów i szczególnie mocno odczuwa wrażliwość na krzywdę zwierząt. Uwielbia podróżować, czytać i gotować. Pierwszym czytelnikiem, a zarazem recenzentem i krytykiem jej powieści jest mąż. Książki pani Magdaleny określane są „balsamem dla duszy czytelnika”.

Uczestnicy spotkania mieli oczywiście wiele pytań do autorki, na przykład skąd czerpie pomysły do swoich powieści. Pisarka przyznała, że pomysł na nową powieść przychodzi wraz z poznaniem jakiejś ciekawej osoby, frapującej, osadzonej w rzeczywistości historii lub szczególnego, w jej odczuciu, zasłyszanego stwierdzenia Autorkę pociąga współczesność i to co ją otacza, ale nie stroni też od historii. Żyje tym światem, o którym pisze.

Były też pytania o warsztat pracy, skąd bierze pomysły na tytuły do swoich książek, którą książkę pisało się jej najtrudniej. Autorka przyznała, że najtrudniej pisze się te książki, które wymagają historycznego przygotowania np. „Wilczy dwór”. Dowiedzieliśmy się również o emocjach jakie towarzyszą autorce podczas tworzenia książek, o rodzinie i codziennym życiu, tęsknocie za swoim miejscem na ziemi, sympatią do Dolnego Śląska. Na pytanie jaką lubi czytać literaturę, autorka odpowiedziała, że czyta bardzo dużo , lubi „Lalkę” Bolesława Prusa czy powieści Hemingway’a, w szczególności „Ruchome święto”. Dużą sympatią darzy „Anię z Zielonego Wzgórza” L. Montgomery czy książki M. Musierowicz, nie czyta jedynie horrorów. Natomiast największą nagrodą dla autorki jest telefon lub e-mail od czytelnika z podziękowaniem za miłą lekturę. Marzeniem autorki jest aby, na podstawie jej książek np. „Anioł do wynajęcia” czy serii „Malownicze” powstał film bądź serial. Pani Kordel opowiadała również o swoich planach na przyszłość, niebawem ukaże się nowa powieść „Serce z piernika” oraz kolejne części „Wilczego dworu”.


Na spotkanie, które przebiegało w bardzo miłej atmosferze, przybyło liczne grono sympatyków twórczości Magdaleny Kordel. Pisarka okazała się osobą niezwykle otwartą i szczerą, chętnie rozdawała autografy i wpisała się do kroniki naszej biblioteki. Można było również zakupić książki autorstwa naszego gościa i zrobić z nim wspólne zdjęcie.


Dyskusyjny Klub Książki w Kartuzach

Partnerzy Biblioteki