MiPBP Kartuzy
Majowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - Filia MiP BP w Kiełpinie
Dziś jest 22.06.2024

Majowe spotkanie DKK w Kiełpinie

Na majowe popołudnie z książką, klubowiczki DKK wybrały powieść amerykańskiej pisarki Colleen Hoover „Hopeless”. Specyficzna opowieść o aktualnym życiu siedemnastoletniej dziewczynie i jej powracającym w strzępach dzieciństwie. Bohaterka długo nie wiedząc czemu, czuje się zbyt dojrzałą osobą. I nie ma co się dziwić. Jako mała dziewczynka została adoptowana a jej przyszywana mama chroniła ją przed światem zewnętrznym. Ograniczenie dostępu do nowych technologii i wszystkich źródeł informacji – Internetu, komórek czy nawet telewizora – teoretycznie powinno pozostawić dziewczynę w świecie niewinności. Teoretycznie. W praktyce takie wychowanie sprawiło, że dziewczyna dość wcześnie musiała wziąć odpowiedzialność za samą siebie. W nastoletnim swym życiu boryka się z problemami, które nie powinny dotykać nastolatki – stale towarzyszy jej ból nie do zniesienia, lęki i straszne poczucie beznadziei. Dopiero głębokie i namiętne uczucie do chłopaka w ostateczności prowadzi do poznania okrutnej prawdy o przyczynie tego stanu. Autorka bez skrupułów wprowadza czytelnika w świat wypełniony erotyzmem, niespokojny, chwilami beznadziejny, podszyty lękiem i przemocą.

Książka wzbudziła żywą dyskusję w klubie, zastanawiano się na przykład, czy kwestie seksualności nastolatek śmiało przeplatającej fabułę powieści, nie zatraciły najważniejszego – tragizmu wynikającego z przemocy seksualnej. To co spodobało się najbardziej to fakt, że Hoover nie odcina się od współczesnego stylu życia młodych ludzi i nie ocenia go, nawet jeśli nie odpowiada on ogólnie przyjętym normom i jest postrzegany negatywnie. Stara się natomiast dużo obserwować i zrozumieć problemy swoich bohaterów, ich często skomplikowane wzajemne relacje i środowisko, w którym żyją.


Wybrane cytaty:

Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa.

Jedną z rzeczy, za które kocham książki, jest to, że dzieli się w nich ludzkie losy na rozdziały. To niesamowite, ponieważ nie można tego zrobić w prawdziwym życiu.

 

Partnerzy Biblioteki