MiPBP Kartuzy
Słuchaj pieśni wiatru
Dziś jest 23.05.2022

Słuchaj pieśni wiatru

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 17 maja br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

W spotkaniu wzięło udział 8 osób, a tematem dyskusji były tym razem dwie książki - „Słuchaj pieśni wiatru” i „ Flipper roku 1973 Haruki Murakamiego, jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych na świecie pisarzy japońskich.

„Słuchaj pieśni wiatru” jest pierwszą powieścią napisaną przez Murakamiego. Bohaterem książki jest 21-letni, bezimienny student biologii, spędzający letnie wakacje w rodzinnym mieście Kobe. Jego głównym zajęciem jest picie piwa, spotkania z przygodnie poznaną dziewczyną i rozmowy ze „Szczurem”- przyjacielem narratora , nieszczęśliwym z powodu bycia bogatym.

Druga powieść „Flipper roku 1973” jest kolejnym wycinkiem z życia narratora i jego przyjaciela, Szczura. Nasz bohater ma 24 lata, mieszka z dwoma bliźniaczkami, lubi czytać „Krytykę czystego rozumu” Immanuela Kanta i palić papierosy.

Akcja obu powieści rozgrywa się na początku lat siedemdziesiątych. Bohaterowie Murakamiego dużo palą, wypijają litry alkoholu i szukają sensu życia.

Obie powieści wywołały burzliwą dyskusję. Według uczestników spotkania książkę czyta się lekko, ale za jej wadę uznano zbyt dużo pojawiających się w treści niedomówień, ulotnych myśli, nic nie znaczących epizodów. Klubowicze doszli do wniosku, że autor opisuje banalność codzienności, co nie wszystkim się podobało.