MiPBP Kartuzy
Cesarzowa nocy
Dziś jest 20.04.2024

Cesarzowa nocy


Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 29 marca br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

W spotkaniu wzięło udział 6 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Cesarzowa nocy: historia Katarzyny WielkiejEwy Stachniak – z urodzenie wrocławianki, absolwentki anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu McGill w Montrealu. Od 1981 roku mieszka w Kanadzie. Karierę pisarską rozpoczęła od opowiadań publikowanych w kanadyjskich magazynach literackich. W 2000 roku otrzymała nagrodę (Books in Canada First Novel Award) za najlepszy debiut powieściowy w Kanadzie.


„Cesarzowa nocy” to powieść o życiu jednej z najpotężniejszych władczyń Europy carycy Katarzyny II. Autorka skupia się przede wszystkim na życiu monarchini i intrygach dworu. Poznajemy Katarzynę II jako kobietę silną i bardzo ambitną, która potrafi odnaleźć się w trudnych czasach, dla której zawsze najważniejsza była Rosja.


Ewa Stachniak w ciekawy i intrygujący sposób przemyca też sporą dawkę historii, która jest ściśle związana z historią Polski. Caryca znana jest z romansu z królem Polski Stanisławem Augustem Poniatowski i późniejszym rozbiorem Polski. Na dworze carycy przebywał także Adam Czartoryski, a jej wrogiem był Tadeusz Kościuszko. Wszystkie te historyczne wydarzenia zostały opisane w powieści „Cesarzowa nocy”.


Według uczestniczek spotkania książkę czyta się dobrze. Panie uznały jednak, że autorka zbytnio wybieliła postać Katarzyny II, przedstawiając ją w zbyt korzystnym świetle. Jednak mimo to, książka spełnia swoje zadanie, bo zachęca czytelnika do sięgnięcia do prawdziwych źródeł, które pozwolą na zweryfikowanie prawdy historycznej o Katarzynie II.

Partnerzy Biblioteki