MiPBP Kartuzy
"Chata” Williama P. Younga
Dziś jest 20.04.2024

Rozmowa z Bogiem

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w środę, 9 listopada w Wypożyczalni dla Dorosłych MiP BP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 16 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Chata”, kanadyjskiego pisarza Williama P. Younga.

„Chata” to opowieść o człowieku, o jego walce wewnętrznej w obliczu tragedii jaką jest śmierć dziecka oraz o jego relacjach z Bogiem. Początek książki zaczyna się dość interesująco, wręcz jak dobry kryminał. Główny bohater powieści Mack wyjeżdża na kilka dni na camping. Zabiera ze sobą swoje dzieci. Ostatniego dnia pobytu dwójka rodzeństwa zaczyna się topić. Mack je ratuje, niestety w tym czasie zostaje porwana i zamordowana jego najmłodsza córka.
Po kilku latach mężczyzna dostaje list od Boga, który prosi go o przybycie do chaty (miejsca w którym została zamordowana jego córka). Zrozpaczony ojciec postanawia skorzystać z zaproszenia i spędza weekend w chacie. Rozmawia z Bogiem-murzynką, Jezusem – cieślą i Sarayu- Duchem Świętym pod postacią Azjatki. Spotkanie to na pograniczu jawy i snu całkowicie odmienia jego życie. Mack dostrzega piękno i dobro które go tam otacza. Dzięki obecności Boga udaje mu się wybaczyć mordercy córki.

„Chata” to książka nie dla każdego i oczywiście nie każdemu się spodoba. Pod względem literackim powieść trudna do sklasyfikowania. Wśród klubowiczów wywołała wiele kontrowersji i mieszanych uczuć. Czytelnicy skupili się na postaci Trójcy Świętej, której wyobrażenie autora jest inne od przyjętego w naszej tradycji i wyobraźni. Klubowicze stwierdzili również, że podobny motyw rozmowy z Bogiem pojawia się też w powieściach innych znanych autorów, jak chociażby Jonathana Carrolla.

Partnerzy Biblioteki