Rewers
Dziś jest 10.07.2020

Rewers

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach odbyło się 7 grudnia br.  w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.

W spotkaniu wzięło udział 10  osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Rewers” Andrzeja Barta - polskiego powieściopisarza, scenarzysty, autora filmów dokumentalnych. W 2009 roku film „Rewers” zdobył główną nagrodę Złote Lwy na Festiwalu Polskich filmów Fabularnych w Gdyni oraz został polskim kandydatem do Nagrody Akademii Filmowej.

Akcja powieści rozgrywa się w  latach pięćdziesiątych XX wieku w Warszawie. Główną bohaterką  książki jest  Sabina Jankowska, skromna redaktorka działu poezji w wydawnictwie „Nowina”. Sabina dobiega trzydziestki, mieszka z matką i babcią  i wciąż poszukuje odpowiedniego kandydata na męża.  Jej życie nabiera kolorów  gdy poznaje  tajemniczego i  niezwykle przystojnego mężczyznę. Bliższa znajomość z Bronisławem  Falskim vel Toporkiem okaże się dla Sabiny mrocznym koszmarem…

Autor powieści doskonale oddaje klimat lat 50 . Jesteśmy świadkami budowy Pałacu Kultury i Nauki, poznajemy przedstawicieli nowej władzy. Okazuje się, że państwo wie wszystko o swych obywatelach i nic się przed nim nie ukryje.  Andrzej Bart perfekcyjnie kreśli  portrety psychologiczne bohaterów.

Według uczestników spotkania książkę czyta się dobrze. Na pewno warto poznać i książkę, i film.