Laska Nebeska
Dziś jest 19.09.2019

Laska Nebeska

Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach po raz kolejny spotkał się 19 października w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki. W spotkaniu wzięło udział 9 osób.

Tematem dyskusji była książka pt. „Laska NebeskaMacieja Szczygła, polskiego dziennikarza, reportażysty, pisarza, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej. Jego książki przetłumaczono na kilkanaście języków, m.in. czeski, rosyjski, ukraiński, włoski, hiszpański.

Omawiana pozycja to zbiór felietonów o czeskiej literaturze i o samych Czechach, uzupełniony ciekawymi zdjęciami. Książka została napisana dla „Gazety Wyborczej” przy okazji wydania serii „Literatura czeska”. Czytając opowieści z życia wzięte, poznajemy charakter naszych południowych sąsiadów, czeską pogodę ducha, umiejętność cieszenia się chwilą, beztroskę. Szczygieł pokazuje osobowość Czechów przez pryzmat czeskich powieści np. „Obsługiwałem angielskiego króla” czy „Śmierć pięknych saren”.

Według uczestników spotkania książkę czyta się lekko i przyjemnie. Klubowicze spróbowali porównać Czechów z mentalnością Polaków. Stwierdzono, że Czesi w przeciwieństwie do Polaków, potrafią mówić o sobie krytycznie. Przytoczono ciekawą historię o siostrzenicy Franza Kafki.