Spotkanie autorskie z Hanną Kowalewską
Dziś jest 19.09.2019

         Spotkanie z pisarką

Dnia 12 października, w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki, gościliśmy w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach panią Hannę Kowalewską - poetkę, prozatorkę, autorkę dramatów, słuchowisk i scenariuszy filmowych. Wprowadzeniem do spotkania było przytoczenie krótkiej biografii pisarza. Moderatorem spotkania była pani Beata Babińska - wieloletnia uczestniczka DKK w Kartuzach.

Pani Hanna Kowalewska jest autorką uwielbianej przez czytelników powieści „Tego lata w Zawrociu”, która zdobyła pierwszą  nagrodę w konkursie  na powieść polską , oraz została przetłumaczona na język niemiecki i włoski. Rozpoczyna ona historię Matyldy, której losy staną się bliskie dla wielu czytelników. Kontynuacje tej powieści to: „Góra śpiących węży”, „Maska Arlekina”, „Inna wersja życia”, ”Przelot bocianów” oraz najnowsza „Cztery rzęsy nietoperza”.

Na spotkaniu pisarka mówiła o początkach swojej twórczości. Jej przygoda z pisaniem zaczęła się od marzeń. Będąc osobą bardzo nieśmiałą zaczęła pisać pamiętnik, w którym  zapisywała własne emocje, przeżycia. Dużo czytała , była „klasycznym molem książkowym”. Jako pierwsze spod jej pióra wyszły wiersze. Dowiedzieliśmy się,  że pisarka najbardziej lubi dwie formy literackie:  opowiadania i słuchowiska, w których liczy się klimat i  intymność.

Uczestnicy spotkania mieli oczywiście wiele pytań do autorki, na przykład, o realia historyczne opisywanych wydarzeń, o aspekty współpracy z wydawnictwem,   o jej warsztat pracy. Pani Kowalewska wyznała, że jej warsztatem pracy jest łóżko i pisze głównie w nocy. Pisanie zaczyna od filiżanki kawy, dzięki temu otwiera się na siebie i staje się stenotypistką. Wszystkie  pomysły  na powieści przychodzą niespodziewanie, najczęściej przed zaśnięciem. Na pytanie jaką lubi czytać literaturę, autorka odpowiedziała,  że taką, w której fikcja łączy się z rzeczywistością . W czasach szkolnych  lubiła  czytać lektury  m. in. W. Gombrowicza, B. Schulza, B. Leśmiana, M. Białoszewskiego czy J. Iwaszkiewicza. Pytano również skąd czerpie pomysły na tytuły swoich książek. Pisarka  przyznała, że głównie z poezji, magii,  a  do najnowszej książki „Cztery rzęsy nietoperza” tytuł  wymyśliła jej przyjaciółka. Pani Kowalewska opowiadała o swoich planach na przyszłość, przybliżyła również postacie bohaterów swoich książek.

Na zakończenie  spotkania autorka przeczytała  swój wiersz „Spowiedź pijanego anioła” z tomu „Winoroślinność” , który odzwierciedla uroki małych miasteczek. Autorka  mieszka od lat w Warszawie, ale uwielbia prowincjonalne i małe miasteczka, za którymi tęskni  część jej duszy.


Na spotkanie, które przebiegało w bardzo  miłej atmosferze, przybyło liczne grono sympatyków twórczości Hanny Kowalewskiej.  Pisarka chętnie rozdawała autografy i wpisała się do kroniki naszej biblioteki. Można było również zakupić  najnowsze  książki autorstwa naszego gościa i zrobić sobie z nim wspólne zdjęcia.


Dyskusyjny Klub Książki w Kartuzach