Szczęśliwa Ziemia
Dziś jest 10.07.2020

Szczęśliwa Ziemia


Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece Publicznej w Kartuzach po raz kolejny spotkał się 14 września w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki. W spotkaniu wzięło udział 10 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Szczęśliwa ZiemiaŁukasza Orbitowskiego, polskiego pisarza specjalizującego się głównie w literaturze grozy i fantastycznej. Nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Gdynia , w 2016 roku otrzymał Paszport ”Polityki” za powieść „Inna dusza”.


Akcja powieści rozgrywa się w miejscowości Rykusmyku na Dolnym Śląsku. Pięciu głównych bohaterów, młodych przyjaciół, kończy szkołę i marzy o lepszym życiu z dala od rodzinnego miasta. Blekota, DJ Krzywda, Sedes, Sikorka i Trombek borykają się z różnymi problemami. Szczęśliwa ziemia, jak się okazuje, do szczęśliwych nie należy. Bohaterowie książki płacą za spełnione marzenia wysoką cenę. Otrzymali upragnioną miłość, pieniądze i samotność, ale nie są w stanie uciec przed smutkiem i rozpaczą.


Klubowicze próbowali odpowiedzieć na pytanie; czy warto za wszelką cenę dążyć do spełnienia marzeń? Dla głównych bohaterów spełnienie marzeń okazało się dużym rozczarowaniem.