Japońska parasolka
Dziś jest 10.07.2020

Japońska parasolka

Pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP w Kartuzach im. Janusza Żurakowskiego, odbyło się 27 stycznia w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki.
W spotkaniu wzięło udział  11 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Japońska parasolka”, malezyjskiej pisarki Rani Manickiej, mieszkającej w Wielkiej Brytanii. Za swój debiut literacki, powieść „Matka Ryżu”, autorka otrzymała prestiżową nagrodę South East Asia Cmmonwealth Writers’Prize.

Główną bohaterką omawianej powieści jest urodzona na Cejlonie Parwati, o której losach zadecydowała przepowiednia. Zgodnie z przeznaczeniem Parwati wyjeżdża  do Malezji, gdzie czeka na nią przyszły mąż. W poszukiwaniu prawdziwej miłości bohaterka  trafia na wiele przeciwności. Poznajemy  także burzliwe koleje losu Parwati i jej rodziny.

Według uczestników spotkania, książkę czyta się dobrze. Składa się na to ciekawa historia, prosty, ale niezwykle barwny język.  Na uwagę zasługuje postać przyjaciółki głównej bohaterki, uzdrowicielki Mai, która przekazuje nam wiele życiowych i filozoficznych mądrości. Co raziło klubowiczów, to język za bardzo współczesny w ustach szamanki.