MiPBP Kartuzy
Reisefieber
Dziś jest 22.06.2024

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się 25 listopada w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 12 osób.

Tematem dyskusji była książka pt. „Reisefieber", polskiego pisarza i fotografa Mikołaja Łozińskiego, laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich 2007 i Paszportu Polityki 2011.

Tytułowe "Reisefieber" dosłownie oznacza („gorączkę podróżną”, „lęk przed podróżą”), to poruszająca opowieść o poszukiwaniu prawdy, skomplikowanych relacjach rodzinnych, lękach i tajemnicach. Główny bohater powieści Daniel –Szwed mieszkający w Stanach Zjednoczonych, przybywa do Paryża na wieść o śmierci matki, z którą od wielu lat nie miał żadnego kontaktu. Z opowieści innych osób, którzy ją znali, odkrywa prawdę o matce i wraca wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Autor w prosty sposób pokazuje, jak dwoje kochających się ludzi, nie potrafi się ze sobą spotkać w jednym miejscu. A gdy sobie to uświadamiają, dla obojga jest już za późno.

Według uczestników spotkania książkę czyta się dobrze, jednak historia Daniela pozostaje niedokończona, dlatego czytelnik powinien sam dopowiedzieć sobie zakończenie powieści.

Partnerzy Biblioteki