MiPBP Kartuzy
Nić
Dziś jest 25.07.2024

Nić

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się 29 kwietnia br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział  9 osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Nić”, współczesnej brytyjskiej pisarki, absolwentki Oxfordu Victorii Hislop. Autorka zadebiutowała w 2005 roku książką „Wyspa”, która stała się sensacją wydawniczą w Wielkiej Brytanii.

„Nić” to opowieść  o losach greckiej rodziny Komninos na tle burzliwych dziejów Salonik. Akcja powieści rozpoczyna się w 1917 roku, w czasie wielkiego pożaru Salonik, a kończy 90 lat później.  Poznajemy barwną i dramatyczną historię miasta oraz losy jego mieszkańców, gdzie obok muzułmanów i chrześcijan żyją Żydzi, a różnice kulturowe są częścią ich codzienności. Odmienne poglądy polityczne są przyczyną tragedii, które dzielą najbliższe sobie osoby.

Według uczestników spotkania, książkę czyta się bardzo dobrze. Powieść zawiera dużo wątków, bogate tło historyczne z którego można dużo dowiedzieć się o historii Grecji. Autorka sprawnie splata losy bohaterów, sprawiając, że trudno się od lektury oderwać.

Partnerzy Biblioteki