MiPBP Kartuzy
"Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora Emila Frankla
Dziś jest 27.09.2023

Człowiek w poszukiwaniu sensu życia

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w ubiegłą środę, 24 listopada w Wypożyczalni dla Dorosłych MiPBP w Kartuzach. W spotkaniu wzięło udział 11 osób. Tym razem tematem dyskusji pasjonatów czytania była książka pt. „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Jej autorem jest nieżyjący już Viktor Emil Frankl profesor neurologii i psychiatrii Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz twórca szkoły logoterapii, więzień obozów koncentracyjnych w Auschwitz, Teresinie i Dachau .

„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to książka nie tyko o holokauście, mimo że jest świadectwem pobytu autora w obozie koncentracyjnym, ale w głównej mierze skupia się na filozofii życia człowieka i psychologii. Książka składa się z trzech części: „Moje przeżycia w obozie koncentracyjnym”, „Podstawy logoterapii”, Postscriptum 1984. Obrona tragicznego optymizmu”. Dzieło stanowi zupełnie inne spojrzenie na holocaust niż dotychczas prezentowane w literaturze. Siła książki polega na tym, że nie jest suchą wykładnią pewnej teorii, ale jest teorią popartą własnym i innych doświadczeniem. Klubowicze po przeczytaniu książki byli pozytywnie zaskoczeni tym, że autor nie koncentruje się na tragicznej rzeczywistości obozowej, ale pokazuje autentyczne przeżycia ludzi i fakty z życia obozowego oraz sposób, w jaki człowiek musiał sobie radzić w tym trudnym czasie. Najważniejsze było to, żeby nigdy nie tracić wiary w przyszłość i mieć nadzieję, że aktualna sytuacja zmieni się na lepsze. Najważniejszy jest człowiek oraz sens życia nawet w obliczu wielkiego cierpienia.

Książkę polecamy wszystkim jako lekturę obowiązkową. Pomimo przerażającego tematu książka ma w sobie dużo ciepła i optymizmu.
Partnerzy Biblioteki