MiPBP Kartuzy
W drodze
Dziś jest 27.09.2023

W drodze

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach, odbyło się w środę 25 marca br. w  Wypożyczalni dla Dorosłych. W spotkaniu wzięło udział  9 osób.  Tym razem tematem dyskusji była książka pt. „W drodze”, amerykańskiego prozaika i poety Jack’a  Kerouac’a. Jego twórczość stała się głosem młodzieży amerykańskiej nieufnej wobec autorytetów młodzieży  i do dziś znajduje rzesze entuzjastów.

Książka opowiada o wydarzeniach zaczerpniętych z biografii autora, bazując na spontanicznych podróżach Kerouaca oraz jego przyjaciół przez całe Stany. Uważana jest za manifest bitników (pre-hippisów).  Młody pisarz Sal Paradise w towarzystwie  przyjaciela i nieobliczalnego włóczęgi, Deana Moriart’ego  przemierza Amerykę. Podróżując autostopem i kradzionymi samochodami, szukają przygód, narkotyków, alkoholu i wolnej miłości. Ich wędrówka jest spełnieniem marzenia całej generacji, wyzwaniem rzuconym  obłudnej i groteskowej obyczajowości powojennej Ameryki.

Według uczestników spotkania, książkę czyta się trudno. Autor nie zachwycił, ani nie poruszył, a wręcz zmęczył czytelnika. Uznano, że nie sposób zapamiętać wszystkich bohaterów i ich nazwisk, a treści zawarte w książce nie przedstawiają żadnych wartości i nie są dla nas odkrywcze. Mimo to, książka wywołała gorącą dyskusję.

Partnerzy Biblioteki