Piaskowa Góra
Dziś jest 10.07.2020

Piaskowa Góra


Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP im. Janusza Żurakowskiego w Kartuzach odbyło się w środę 25 lutego br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 9  osób. Tematem dyskusji była książka pt. „Piaskowa Góra”, polskiej pisarki, publicystki i felietonistki „Gazety Wyborczej” Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej Nike w 2013 roku za powieść „Ciemno, prawie noc”.

„Piaskowa Góra” to  opowieść o losach trzech pokoleń kobiet uwikłanych w trudne dla Polski  czasy II wojny światowej, PRL-u, a także koniec lat osiemdziesiątych oraz lata dziewięćdziesiąte. Akcja powieści rozgrywa się w Wałbrzychu na największym bloku  osiedla „Piaskowa Góra”, gdzie mieszkają Jadzia i Stefan Chmurowie.

Książka napisana jest bardzo barwnie i autentycznie, porusza wiele problemów, zwracając uwagę na drobiazgi.  Przedstawia życie zwykłych ludzi, ich problemy i dążenia. Dobrze oddaje klimat codzienności PRL-u. W „Piaskowej Górze” nie ma dialogów, brak również chronologii.

Według uczestników spotkania, książkę czyta się dobrze. Ciekawy styl i narracja sprawia, że czytelnik na długo pozostaje pod urokiem powieści.