MiPBP Kartuzy
Listy miłości
Dziś jest 27.09.2023

Listy miłości

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP w Kartuzach, odbyło się 10 grudnia br. w siedzibie Klubu Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki. W spotkaniu wzięło udział 9 osób. Tematem dyskusji była książka pt.: „Listy miłości” polskiej powieściopisarki i nowelistki Marii Nurowskiej. Autorka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Literatura”.

Bohaterką powieści jest piętnastoletnia Żydówka Elżbieta Elsner, mieszkająca wraz z ojcem w warszawskim getcie. Trudna sytuacja życiowa zmusza Elżbietę do podejmowania decyzji, które w przyszłości zaważą na całym jej życiu. Dziewczyna musi zająć się domem i ojcem niezdolnym do podjęcie jakiejkolwiek pracy. Pomaga jej w tym współlokatorka Wiola, wprowadzając Elżbietę w profesję prostytutki.

Powieść pisana jest w formie pamiętnika. Główna akcja toczy się w latach powojennych, ale bohaterka poprzez listy adresowane do męża, wraca do czasów II wojny światowej. Listy są długie i przepełnione emocjami, pełne seksu , skomplikowanych relacji . Powracają wspomnienia i koszmary okresu okupacji. Według Klubowiczów książka jest ciekawa i wiarygodna, ale przeładowana faktami, a niektóre wątki pozostają niedokończone.

Partnerzy Biblioteki