MiPBP Kartuzy
"Opowieść o Blanche i Marie” Pera Olova Enquista
Dziś jest 22.06.2024

Różne oblicza nauki i miłości

W środę 20 stycznia 2010 roku uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MiPBP Kartuzach rozmawiali o książce „Opowieść o Blanche i Marie” szwedzkiego autora Pera Olova Enquista. W spotkaniu uczestniczyło 10 osób.

Na początku dyskusji przedstawiono ciekawą biografię pisarza, który wychowywał się w specyficznych warunkach. Wyrastał w małej wiosce, której społeczność była zamknięta na otaczający ją świat.

„Opowieść O Blanche i Marie” to lektura trudna w czytaniu. Klubowicze stwierdzili, że utrudnieniem jest nie czytanie książki od razu w całości, bowiem dopiero w trakcie dłuższego obcowania z nią tworzy się pewna specyficzna atmosfera, która skłania do przeczytania całości.

Powieść ukazuje polską Noblistkę Marie Skłodowską-Curie oraz jej bliską przyjaciółkę i pracownicę Blanche Wittman. Obie kobiety poszukiwały w życiu tego, co najważniejsze-miłości. Pragnęły kochać i być kochane. Marie po śmierci męża uwikłała się w niebezpieczny romans z Paulem Langevinem mężem i ojcem trójki dzieci. Przeżyła wiele chwil rozpaczy i upokorzeń. Natomiast Blanche, ciężko doświadczona przez życie (pobyt w szpitalu psychiatrycznym a potem kolejne amputacje nóg i ręki), nigdy nie traciła wiary, że „miłość przezwycięży wszystko”.
W książce znajdziemy dużo autentycznych postaci świata medycznego takich jak: profesor Charcot, Sigmund Freud czy Joseph Babinski. Dzięki temu treść książki Enquista wydaje się być wiarygodna.

Klubowicze uznali, że do książki podchodzimy z dystansem a nie emocjonalnie. Zachęca ona czytelnika do sięgnięcia po dalsze publikacje dotyczące życia Marii Skłodowskiej –Curie.
Partnerzy Biblioteki