MiPBP Kartuzy
Chłopki
Dziś jest 25.07.2024

Chłopki. Opowieść o naszych babkach.

W dniu 24 maja br. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego w Bibliotece Publicznej w Kartuzach. Tym razem 7 uczestników spotkania dyskutowało o książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak, polskiej pisarki i dziennikarki.

Autorka pokazuje życie polskiej wsi, a w szczególności, polskich chłopek, w pierwszej połowie XX wieku. Smutne, a nierzadko dramatyczne losy kobiet, które od wczesnego dzieciństwa przygotowywane są do ciężkiej pracy w domu i na roli, podporządkowane swoim ojcom, mężom, z zasady nie posyłane      do szkoły. Ich dzieciństwo to bieda, głód i praca ponad siły.

 Książka oparta jest na rzetelnych materiałach źródłowych. Nie jest to lektura łatwa, ale pomoże nam lepiej zrozumieć jakie życie kształtowało charaktery wiejskich kobiet, poznać wiejską kulturę, obyczaje i tradycje.

Klubowicze stwierdzili, że „Chłopki” to pozycja  bardzo ważna i każdy powinien ją przeczytać.

Na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 28 czerwca  o godz. 17.00 w kartuskiej Bibliotece przy ul. Dworzec 4, zapraszamy wszystkich zainteresowanych książką Ander Izagirre „Potosi. Góra, która zjada ludzi”

Partnerzy Biblioteki